Oltchim a demonstrat că rezultatul din partida tur cu HCM Roman a fost întâmplător

* campioana României a fost foarte aproape de a atinge pragul de 40 de goluri marcate în partida cu formaţia nemţeană

În prima etapă a campionatului, HCM Roman reuşea să atragă atenţia printr-o prestaţia foarte bună în partida cu echipa campioană a României. Gruparea lui Cornel Bădulescu a reuşit să lupte de la egal la egal cu Oltchim-ul, formaţie care venea după nişte istovitoare partide de pregătire disputate peste hotare. Gruparea chimistă a părut dezorientată la vremea respectivă, a practicat un joc haotic, a comis multe greşeli, iar gazdele au profitat. HCM Roman a fost aproape de a intra în istoria handbalului autohton printr-un rezultat pozitiv în faţa celei mai puternice formaţii din sportul românesc al ultimilor ani. Oltchim a reuşit atunci să se impună in-extremis, cu 28-27 şi astfel a scăpat de o pată neagră pe cartea de vizită. În meciul retur, ce a avut loc marţi, 7 februarie, la Vâlcea, s-a demonstrat că acel rezultat şi acea prestaţia au fost doar rodul unei întâmplări nefericite. Oltchim a făcut ce-a vrut cu HCM Roman, a răzbunat acel meci şi şi-a dovedit adevărata valoare.

Un gol la cinci minute pentru elevele lui Bădulescu, în primele 20 de minute

Oaspetele au început jocul destul de timorate. Le-au tremurat picioarele încă din debutul partidei, iar acest lucru s-a văzut pe tabela de marcaj. În primele 20 de minute acestea au reuşit să înscrie doar de patru ori, realizând astfel un adevărat record negativ în Sala Traian. Practic, s-a întâmplat să repună mingea de la mijlocul terenului doar o dată la cinci minute până cu zece minute înainte de finalul primului mitan, când şi-au mai îmbunătăţit situaţia. Campioanele au condus cu 3-1, apoi cu 6-2 (minutul 10), cu 10-3 (minutul 15) şi 13-4 (minutul 20). Elevele lui Voina, Roşca şi Luca au intrat până la urmă, la pauză, cu un avantaj de şapte goluri: 18-11.

„Accidentatele” s-au remarcat în actul secund

În partea secundă a întâlnirii dintre Olthim şi HCM Roman, s-a mizat mai mult pe jucătoarele care au evoluat mai puţin sau deloc în partida din Slovenia. Între acestea s-au regăsit şi „accidentatele” Meiroşu şi Farcău. Dacă Meiroşu a mai fost folosită şi în precedenta partidă de campionat, Farcău s-a aflat în partida cu HCM Roman pentru prima dată pe teren într-un meci oficial din 2012. Ambele jucătoare menţionate au acuzat anumite probleme medicale după Campionatul Mondial din Brazilia şi au avut nevoie de săptămâni bune de pauză. Amândouă s-au remarcat în duelul cu gruparea nemţeană. Fiecare dintre ele a marcat câte şapte goluri pentru formaţia chimistă. De asemenea, la capitolul reveniri în partida cu echipa pregătită de Cornel Bădulescu s-a regăsit şi Ekaterina Vetkova. Ea a fost folosită încă din primul minut, pentru a-şi putea face astfel încălzirea pentru meciul cu Metz. Despre replica pe care jucătoarele vâlcene au primit-o din partea moldovencelor în ultimele treizeci de minute, nu pot fi spuse prea multe. HCM Roman a reuşit să-şi dubleze golurile din prima repriză, iar Oltchim s-a apropiat de pragul de 40 de goluri marcate. Puţin a despărţit-o de această cotă. Cu mai multă atenţie pe final, meciul s-ar fi putut încheia la scorul de 40-22 pentru Oltchim. S-a pus, însă, punct întâlnirii la scorul de 39-22, Iulia Curea închizând tabela pentru acest meci.

Garipova şi Stoleru, singurele flori din „grădina” nemţeană

HCM Roman a fost ţinută pe linia de plutire în acest meci doar de două jucătoare. Garipova şi Stoleru au fost singurele handbaliste nemţene care au părut că au putere să lupte pentru a nu se face de râs în faţa Oltchim-ului. Împreună au reuşit să înscrie mai mult de jumătate din golurile formaţiei moldovene. Stoleru a marcat de opt ori, iar Garivopa de şapte ori. E adevărat, însă, că Garipova a reuşit să se evidenţieze mai mult datorită loviturilor de la 7 metri, destul de multe de care a beneficiat echipa din Roman. Aceasta a punctat de cinci ori din loviturile de penalitate şi doar de două ori din acţiune. Aşadar, în total, cele două jucătoare au înscris 15 din cele 22 de goluri ale HCM-ului. Pe lista marcatoarelor s-au mai regăsit: Gherman (4 goluri), Palamariu (2) şi Ivan (1). Pentru Oltchim au punctat în acest meci: Meiroşu (7 goluri), Farcău (7), Vizitiu (5), Ardean (4), Brădeanu (4), Vetkova (3), Băbeanu (3), Nechita (2), Chirilă (2), Curea (2).

Jovanovic şi Safta, trecute pe foaie, dar nefolosite

Radu Voina a preferat să le odihnească pentru acest meci pe Luminiţa Dinu, Yeliz Ozel şi Iulia Managarova, care au văzut partida cu HCM Roman din tribună. De asemenea, în prima etapă din returul Ligii Naţionale nu au fost folosite nici Maria Jovanovic şi nici Nicoleta Safta, deşi ambele au fost trecute pe foaie şi s-au aflat pe banca chimistă. În cazul jucătoarei muntenegrene s-a dorit probabil odihnirea jucătoarei în perspectiva partidei de duminică, cu Metz.

„Vetkova a trecut peste perioada aşa-zis contagioasă şi în ceea ce o priveşte nu mai există nici un risc”

Ekaterina Vetkova a scăpat repede de pojar. A ratat partida de la Ljubljana, încă s-a recuperat la timp pentru a putea chiar să efectueze şi câteva antrenamente înaintea meciului cu Metz. Ea a fost folosită pe aproape toată durata partidei de campionat, dintre Oltchim şi HCM Roman. Tehnicianul formaţiei chimiste a spus că handbalista de origine rusă a trecut peste rubeolă cu bine şi va fi aptă pentru partida cu gruparea franceză: „Vetkova a trecut de perioada aşa-zis contagioasă şi nu mai există nici un risc. Sperăm să nu mai apară vreo surpriză în aceste zile cu alte fete”. De asemenea, chiar dacă a acuzat nişte lovituri în partida cu HCM Roman, „nu e nimic grav în cazul Patriciei Vizitiu. Au fost nişte lovituri, pe care şi le caută şi ea, pentru că îi place să fie mereu în miezul apărării. Dar important e că nu este nimic grav. Sunt lovituri care se primesc la fiecare meci de handbal”. De asemenea, Voina a mai precizat că în primul meci din returul Ligii Naţionale „au fost câteva fete menajate, pentru că au dus greul în meciul de la Ljubljana, iar celelalte fete, care au jucat mai puţin în Slovenia, au jucat mai mult astăzi”. „La noi nu există jucătoare mai puţin valoroase, toate sunt valoroase şi fiecare trebuie să-şi aducă aportul la orice meci şi în orice competiţie”, a conchis antrenorul echipei de la poalele Capelei.