Volei

Au ratat primul tren spre Divizia A

SCB CSŞ Rm. Vâlcea – Rapid Bucureşti 75-78

Parcursul de excepţie din acest sezon al Diviziei B a dat multor suporteri ai echipei de baschet feminin SCB CSŞ Rm. Vâlcea o sumedenie de speranţe că se va reuşi chiar mai mult decât atât: o promovare istorică în prima ligă a ţării. La baraj, elevii lui Cristian Achim au avut parte de un adversar nu atât de dificil pe cât se credea, Rapid Bucureşti, echipă de care a mai rămas doar numele după atâţia ani de Divizia A. În 24 meciuri jucate în prima ligă, bucureştenii nu au învins decât de trei ori, în celelalte partide suferind eşecuri care mai de care mai umilitoare. În plus, vâlcenii porneau cu avantajul de a juca primul meci pe teren propriu, caz în care, ar fi luat şi prima opţiune pentru accederea în elită.

Două sferturi slabe

Miza meciului şi-a spus însă cuvântul încă din primele minute în tabăra vâlceană, deloc obişnuită cu confruntări la un asemenea nivel. Oaspeţii au început jocul mai bine (au condus cu 5-0), dar baschetbaliştii noştri au avut o răbufnire de orgoliu şi au întors rezultatul (9-8, în minutul 4), dând pentru o scurtă perioadă impresia că se pot lupta de la egal la egal cu mult mai experimentaţii lor adversari. Din acel moment, echipa bucureşteană a apăsat pe acceleraţie şi a încheiat primul sfert în avantaj (21-14). Vâlcenii nu s-au trezit nici în debutul celui de-al doilea sfert, iar oaspeţii şi-au văzut în continuare liniştiţi de treabă, marcând coş după coş. A fost mai întâi 27-14, apoi 35-17, scor la care Rapidul a crezut prea devreme că este învingătoare. Baschetbaliştii antrenaţi de Cristian Achim au renăscut ca prin minune în finalul sfertului secund, revenind până la 25-36, o diferenţă de puncte care le dădea speranţe că-n ultimele două sferturi pot întoarce rezultatul.

Pauza, un sfetnic bun

Dacă în primele două sferturi ale partidei, dintre jucătorii noştri doar Lucian Călin a mai arătat câte ceva, după revenirea de la vestiare, SCB CSŞ Rm. Vâlcea a fost o altă echipă. Agresivitatea şi eficacitatea au început să funcţioneze din ce în ce mai bine, iar jocul echipei din Capitală a cam început să scârţâie. Au mai ieşit la rampă Dragoş Andrei, Vasile Ştefan, Gabriel Hallai şi Rareş Paşca, jucători între care pasele au început să circule tot mai exact. Purtaţi pe valuri de un public zgomotos, vâlcenii au revenit de la 27-41 până la 42-46 în finalul sfertului al treilea, iar visele într-un succes notabil erau din ce în ce mai justificate. Ultimele zece minute de joc au început de la 47-54, însă era clar că trupa vâlceană controla tot mai bine jocul. După câteva zeci de secunde, elevii lui Cristian Achim s-au apropiat până la trei puncte (56-59), iar de aici s-a mers cap la cap până la final. Eroic în unele faze, tânărul Dragoş Andrei a fost jucătorul în mâna căruia a stat revenirea echipei noastre, iar la un moment dat, acest lucru se şi întâmplase. Mai era doar un minut de joc, iar SCB CSŞ Rm. Vâlcea conducea cu 72-71. Vâlcenii n-au avut însă tăria să reziste până la final, iar giuleştenii au recuperat dezavantajul, câştigând meciul pe muchie de cuţit (75-78). Echipa noastră a ratat în ultimele secunde două atacuri consecutive, care puteau împinge meciul în prelungiri, însă mingea nu a vrut practic să intre în coş.

Cele mai multe puncte pentru SCB CSŞ Rm. Vâlcea au fost marcate de Lucian Călin (31). Ceilalţi coşgeteri ai echipei noastre au fost Dragoş Andrei (20), Rareş Paşca (8), Vasile Ştefan (8), Gabriel Hallai (7) şi Tiberiu Pogăceanu (1).

Trei arbitri, ca la Divizia A

Întâlnirea de baraj jucată în Sala „Traian” a fost condusă de trei arbitri. Să nu credeţi că a fost ceva special, doar pentru acest meci, ci pentru că aşa se întâmplă de regulă la confruntările din Divizia A, care sunt conduse de câte trei cavaleri ai fluierului. Sibianul Ciprian Stoica a fost cel mai „rău” cu noi, dar în unele rânduri nici turcul Sefer Bedir şi bucureşteanul Gabriel Roncean nu au sancţionat cum se cuvine desele faulturi săvârşite de rapidişti. La finalul partidei, antrenorul Cristian Achim a preferat să nu comenteze prestaţia arbitrilor.

Cristian Achim: „Emoţiile şi lipsa de experienţă ne-au jucat feste”

În ciuda eşecului, antrenorul Cristian Achim şi-a felicitat la final jucătorii pentru efortul depus în acest meci: „Nu am de ce să fiu supărat pe ei, pentru că eu zic că au jucat foarte bine. Au muncit extraordinar de mult, n-am ce să le reproşez, s-au dăruit cât au putut şi au avut chiar şansa să câştige meciul. Sigur că se putea şi mai mult, ne-am dorit asta, cu puţină atenţie ne puteam îndeplini obiectivul, victoria în acest meci, dar am plătit tribut începutului slab de partidă. Emoţiile şi lipsa de experienţă ne-au jucat feste. Sunt lucruri la care mă aşteptam din partea elevilor mei, care nu au totuşi acea experienţă necesară care să le permită să-şi ţină adversarii la respect. Am fost puţin cam deficitari la capitolul lovituri libere, irosind 12 dintre acestea, care ne-ar fi putut aduce victoria”.

„Cunoşteam aproape toată echipa adversă, în afară de doi jucători, care s-au dovedit a fi până la urmă şi cei ce-au făcut jocul echipei bucureştene. Mă refer la Sapera şi Voichescu, în rest însă nu m-au surprins cu nimic. Meciul a fost pierdut în primele două sferturi, când Rapidul s-a dus la 18 puncte avans, însă chiar şi atunci am sperat tot timpul că putem întoarce rezultatul. Cu atât mai mult sunt de apreciat jucătorii noştri cu cât au reuşit să revină în meci deşi au fost conduşi la o diferenţă atât de mare. Nu e uşor să refaci un asemenea handicap în faţa unei echipe de Divizia A”, a adăugat apoi tehnicianul vâlcean, care nu a uitat să mulţumească în final şi publicului pentru susţinerea oferită în timpul partidei: „Cel mai mare câştig în acest meci a venit din partea publicului pe care l-am avut alături de noi. Atmosfera din sală a fost una desăvârşită, cum nu s-a mai văzut de ani buni. Şi nu o spun doar eu, ci au spus-o inclusiv oficialii echipei Rapid. Le mulţumim suporterilor noştri şi-i aşteptăm la meciul al treilea, pentru că sperăm să le facem o bucurie suporterilor noştri şi să învingem la Bucureşti”.

Al doilea meci, miercuri, 31 mai, în Capitală

Dacă n-ar fi fost teama de la începutul meciului, pe care, în treacăt spus, vâlcenii au arătat aproape de fiecare dată în meciurile jucate la turneul final al Diviziei B, când s-au chinuit să întoarcă rezultatul chiar şi cu BC Târgovişte sau Granitul Bucureşti, astăzi am fi vorbit deja de prima divizie, pentru că şansele ar fi crescut în favoarea noastră. Succesul bucureştenilor în Sala „Traian” face însă ca scorul în întâlnirile direct cu Rapid să ne fie defavorabil, iar pentru a mai avea şanse de promovare pe teren în Divizia A, vâlcenii au nevoie neapărat de un succes miercuri, în Capitală. „Păstrăm în continuare şanse de calificare, iar miercuri mergem să câştigăm la Bucureşti, singurul rezultat prin care putem să jucăm şi al treilea meci la Vâlcea, când, mai mult ca sigur, altfel ar sta lucrurile. Oricum, acum ne ştiu şi ei de frică, după ce înaintea acestor meciuri de baraj au declarat că ne bat la cel puţin 20 de puncte diferenţă”, spune Cristian Achim. Altfel, antrenorul de la SCB CSŞ Rm. Vâlcea a mai afirmat că are în continuare semnale care indică faptul că federaţia ar putea decide ca numărul de echipe din Liga Naţională să rămână acelaşi (14), ca şi în sezonul abia încheiat. Situaţie în care vâlcenii s-ar putea regăsi la anul în Divizia A, chiar dacă vor pierde barajul cu Rapid.

Succesul bucureştenilor în Sala „Traian” face însă ca scorul în întâlnirile direct cu Rapid să ne fie defavorabil, iar pentru a mai avea şanse de promovare pe teren în Divizia A, vâlcenii au nevoie neapărat de un succes miercuri, în Capitală. „Păstrăm în continuare şanse de calificare, iar miercuri mergem să câştigăm la Bucureşti, singurul rezultat prin care putem să jucăm şi al treilea meci la Vâlcea, când, mai mult ca sigur, altfel ar sta lucrurile. Oricum, acum ne ştiu şi ei de frică, după ce înaintea acestor meciuri de baraj au declarat că ne bat la cel puţin 20 de puncte diferenţă”, spune Cristian Achim. Altfel, antrenorul de la SCB CSŞ Rm. Vâlcea a mai afirmat că are în continuare semnale care indică faptul că federaţia ar putea decide ca numărul de echipe din Liga Naţională să rămână acelaşi (14), ca şi în sezonul abia încheiat. Situaţie în care vâlcenii s-ar putea regăsi la anul în Divizia A, chiar dacă vor pierde barajul cu Rapid.Nicolae CIUCESCU