Liga IIIFără categorie

Prometeu le-a oferit vâlcenilor… primul „foc” din campionat

* în Bãnie, FC Ghecon a arătat, în sfârşit, ca o echipă de Liga a III-a

După două etape de Liga a III-a, campioana Vâlcii nu reuşise să cumuleze niciun punct din duelurile susţinute în compania celor de la FCM Târgovişte şi ALRO Slatina, care anul acesta se bat la promovare. Însă, la finele săptămânii trecute, fotbaliştii antrenaţi Viorel Ciofâcă au disputat un nou meci din cadrul eşalonului al treilea, în deplasare, la Prometeu Craiova. Echipa din Bănie venea cu moralul ridicat, după remiza (1-1) de pe terenul fostei divizionare B, FCM Târgovişte. Chiar şi în aceste condiţii, Iulian Roşoagă şi camarazii au reuşit să obţină un rezultat de egalitate de pe „frontul” din Craiova (0-0), acolo unde au avut parte de un arbitraj cu cântec. Despre acest aspect ne relatează chiar Iulian Roşoagă, antrenor secund şi jucător la FC Ghecon.

Arbitraj cu „cântec” la Craiova
Roşoagă susţine că „oamenii în verde fosforescent” au făcut tot posibilul să-i împiedice a pleca triumfători din Bănie, însă mobilizarea exemplară şi jocul la sacrificiu au adus până la urmă primul punct în tabăra vâlcenilor.

„Dacă în prima repriză am avut parte oarecum de un arbitraj imparţial, în schimb, în cea de-a doua, oamenii în verde fosforescent şi-au intrat în mână, dictând pentru adversari nu mai puţin de zece lovituri libere din apropierea careului de 16 metri. De asemenea, arbitrii au ieşit mult mai motivaţi de la cabine, puşi serioşi pe acordarea de cartonaşe. Noi am încasat nu mai puţin de opt «galbene». Totodată, am avut parte de un arbitraj comic, spectatorii fiind uimiţi de numărul mare de decizii favorabile acordate echipei Prometeu. Cei prezenţi în tribune chiar îi rugau, râzând, pe arbitrii: «Mai daţi-le şi celor din Vâlcea lovituri libere, nu numai nouă, că ne-am plictisit de atâtea favoruri!». Maniera de a conduce această partidă este poate specifică celei întâlnite mai degrabă în Divizia «Onoare», cu multe greşeli copilăreşti. Colac peste pupăză, la final, au arătat patru minute de prelungire, dar după şapte minute centralul tot nu vroia să fluiera sfârşitul meciului”, ne-a spus Iulian Roşoagă, care a mai completat: „Aş dori să remarc contribuţia portarului Alexandru Cruceru, care a avut două intervenţii salvatoare în duel de 1 la 1”.
Eroii echipei FC Ghecon în meciul de la Craiova s-au numit: Cruceru – Ursu, Chiripuş, Gârlă, Popescu, Păun, Nistor, Roşoagă, Bălţăţeanu, B. Nica, Şorega. Au mai jucat: Ov. Ciortan, Bunescu, V. Popa, Mocioacă.

„Atingem vârful de formă în duelul cu FC Oltchim”
Rezultatele slabe consemnate în primele meciuri sunt, în opinia căpitanului de la FC Ghecon, cauzate de perioada de pregătire pe care au început-o tardiv, cu doar o lună înainte de startul campionatului. „La noi, s-a simţit că nu suntem foarte bine pregătiţi fizic şi după 60 de minute de joc suntem epuizaţi. Însă ne vom reveni treptat. Ne ţinem serios de antrenamente pentru ca, în duelul cu FC Oltchim, ce va avea loc peste câteva etape, să ne luăm revanşa după eşecul din Cupa României. În mod normal, partida cu gruparea chimistă ar trebui să ne găsească în formă maximă”, s-a exprimat Roşoagă vizavi de derbiul vâlcean.

„Satelitul” lui Penescu vine la Berbeşti
Vineri, de la ora 17.00, FC Ghecon va mai susţine încă un meci de foc, de această dată împotriva „satelitului” sponsorizat de familia Penescu: FC Argeş II. În etapa precedentă, FC Argeş II a pierdut nejustificat şi, totodată, nepermis duelul cu FCM Târgovişte. Considerată drept una dintre favoritele la promovare, gruparea sponsorizată de familia Penescu nu a asigurat asistenţa medicală, astfel că, partida a fost omologată, conform regulamentului, cu scorul de 3-0 în favoarea formaţiei dâmboviţene. Criza financiară şi problemele cu justiţia ale finanţatorului Cornel Penescu au afectat enorm cele două echipe de fotbal (din Liga a II-a şi a III-a), care traversează momente tulburi în campionatele în care sunt angrenate. După eşecul la scor de forfait, FC Argeş II se va deplasa la finele acestei săptămâni în Berbeşti, unde îi va înfrunta pe cei de la FC Ghecon. Vâlcenii ar putea profita de instabilitatea din cadrul clubului argeşean şi şi-ar putea trece în palmares prima victorie din acest sezon. Va fi totuşi greu, pentru că gruparea din Trivale are două victorii la acelaşi scor (2-0), în compania celor de la FC Caracal şi Minerul Mătăsari. „Ştim că nu ne va fi deloc uşor să ne impunem, dar trebuie să obţineme primele trei puncte din campionat. Vom da totul pe teren, pentru a câştiga acest meci”, a mai adăugat Iulian Roşoagă. (L.C.)