Flacăra şi Cozia, niciun punct în etapa de sâmbătă, din Liga a III-a. Vasile Ilinca a vrut să scoată echipa de pe teren

Cele două echipe vâlcene din play-out-ul Ligii a III-a au pierdut în runda de sâmbătă, 11 mai. Flacăra a cedat cu scorul de 4-1 în Treapt, în faţa celor de la Unirea Bascov. Oaspeţii au deschis scorul rapid, după cinci minute de joc. La pauză s-a intrat la 0-1. Rotea a avut şansa egalării în debutul părţii secunde, apoi Grigore Ceapă a trecut pe lângă 1-1. În minutul 62, argeşenii au reuşit să închidă jocul. Au dublat diferenţa şi şi-au asigurat o linişte pentru final. S-a fpcut apoi 0-3. Ceapă a redus din handicap în minutul 83, dintr-o lovitură liberă executată perfect (1-3), dar Ionică a pus punct întâlnirii la scorul de 1-4. În runda viitoare, penultima a sezonului, Horezu merge la Curtişoara. Nici Cozia nu s-a bucurat de succes. A cedat cu 1-3 în duelul cu Sporting Roşiori. Oaspeţii au marcat toate golurile în prima repriză. Practic fiecare formaţie a câştigat câte o repriză, însă punctele au mers la teleormăneni. Golul 2 al formaţiei vizitatoare a fost din penalty. Gazdele au acuzat mai multe decizii ale arbitrilor. Vasile Ilinca a fost un car de nervi şi a intenţionat la un moment dat să scoată echipa de pe teren, după o intrare dură a unui adversar, o lovire fără minge a lui Sîrbu. În partea secundă a marcat Diaconescu pentru Cozia, însă formaţia din Călimăneşti nu a mai avut puterea să revină. Marian Chiripuş a prins de această dată mai multe minute pe teren. Începe deja să prindă ritm după operaţia de la genunchi şi recuperarea care a durat aproximativ o jumătate de an.