Volei

CET Govora, umilită la Sf. Gheorghe

NEPUTINŢĂ / Echipa pregătită de soţii Mihai şi Antoaneta Toma CET Govora nu a avut nici o şansă în meciul de la LMK Sf. Gheorghe, pe care baschetbalistele vâlcene l-au pierdut mai mult decât categoric, cu scorul de 103-49

După ce la Rm. Vâlcea reuşise să producă una dintre surprizele actualei ediţii a Diviziei A, învingând vicecampioana en-titre a ţării, LMK Sf. Gheorghe, formaţia antrenată de soţii Mihai şi Antoaneta Toma a fost acum departe de evoluţia fantastică din tur. Ce-i drept, în prezent, la CET Govora lucrurile stau cu totul altfel faţă de luna octombrie a anului trecut, atunci când echipa vâlceană avea în lot patru „straniere” care trăgeau pentru echipă.

De data aceasta, covăsnencele şi-au luat revanşa cu vârf şi îndesat, la un scor cât se poate de mare, profitând şi de apatia totală a cvartetului Latinovic-Rus-Krstajic-Ivovic, care nu a marcat decât 17 puncte în total. Prea puţin totuşi pentru salariile foarte mari pe care le pretind la Vâlcea! Primul sfert nu anunţa deloc dezastrul de la final. CET Govora a evoluat bine, a reuşit să pună probleme adversarelor, care au reuşit totuşi să încheie în avantaj această mini-repriză (19-11). Lucrurile nu au mers deloc rău nici în prima jumătate a celui de-al doilea sfert. Astfel, în minutul 15, tabela de marcaj a sălii din Sf. Gheorghe indica un rezultat strâns în favoarea echipei covăsnene: 25-20. De aici, totul s-a rupt! În timp ce vâlcencele au rămas fără baterii, LMK Sf. Gheorghe a apăsat tot mai mult pe acceleraţie. În aceste condiţii, la pauză, handicapul dintre cele două echipe a crescut vertiginos: 42-23!
Sfertul a treilea nu a fost chiar aşa de rău pentru vâlcence, care şi-au revenit cât de cât din punct de vedere fizic în cele 10 minute de pauză. Demn de remarcat este şi faptul că CET Govora izbutise să progreseze la capitolul puncte marcate: 17, faţă de cele 11 şi 13 din primele două sferturi. Totuşi, înaintea ultimului sfert, baschetbalistele antrenate de Csaba Deri aveau un avantaj mult mai consistent: 67-41. Scăpate de emoţii, dar şi în condiţiile în care la jucătoarele de la CET Govora îşi epuizaseră rezervele fizice, gazdele au oferit celor 1500 de spectatori prezenţi în sala din Sf. Gheorghe un spectacol baschetbalistic desăvârşit în ultimul sfert, pe care l-au câştigat la o diferenţă drastică: 36-8. Elevele antrenorilor Mihai şi Antoaneta Toma au contat prea puţin pe teren, fiind depăşite net de forţa echipei covăsnene. Scor final: 103-49.

„Am rezistat doar 15 minute!”

„Am jucat bine până în minutul 15, atunci când gazdele nu aveau decât 5 puncte în plus. Din păcate, cam atât pot să reziste la capacitate maximă jucătoarele noastre: adică un sfert şi jumătate! După aceea, a urmat o cădere totală din punct de vedere fizic, iar acest lucru s-a văzut din plin pe tabela de marcaj. Pe teren nu a mai existat decât o echipă, LMK Sf. Gheorghe. Scorul de la final este explicabil şi prin faptul că pe durata celor 40 de minute de joc, am ratat foarte mult. Nici una dintre jucătoare nu a prins o zi bună. Nici măcar Florina Diaconu, care a marcat totuşi 17 puncte, însă 8 dintre acestea au fost din aruncări libere”, a spus antrenorul Mihai Toma după meciul de la Sf. Gheorghe, vizibil dezamăgit de prestaţia jalnică a elevelor sale.

Al treilea eşec consecutiv

Eşecul de la Sf. Gheorghe a fost cel de-al treilea consecutiv pentru CET Govora în returul Diviziei A. Practic, echipa vâlceană nu a cunoscut gustul victoriei în anul 2009, ultima victorie din campionat fiind obţinută în ultima rundă a turului, în Sala Giuleşti din Capitală, în faţa formaţiei Rapid Bucureşti, de care jucătoarele lui Mihai Toma au trecut lejer, cu scorul de 74-57.

Elevele lui Mihai Toma înfruntă Sportul în Capitală

CET Govora are şansa să bifeze în această săptămână primele două victorii din retur şi implicit din acest an 2009. Dacă meciul cu CSM Satu Mare are un grad ridicat de dificultate, aşa că este greu de dat un pronostic, mult mai uşor pentru vâlcence va fi partida de la finele săptămânii, de sâmbătă, 21 februarie, atunci când jucătoarele antrenate de soţii Mihai şi Antoaneta Toma se vor deplasa în Capitală, pentru a întâlni Sportul Studenţesc, o grupare lipsită de valoarea care a consacrat-o odinioară. În prezent, echipa bucureşteană este formată în majoritate din jucătoare tinere şi ocupă locul 11 în Divizia A, fără şanse reale de a mai prinde la final un loc în play-off, aşa că misiunea baschetbalistelor de la CET Govora va fi mult mai lejeră.