Volei

Ultimul amical înaintea returului

EŞEC / CET Govora a pierdut şi al doilea meci de pregătire cu BCT Alexandria

Deşi iniţial cel de-al doilea amical pe care CET Govora ar fi dorit să-l dispute în compania echipei BCT Alexandria părea că a picat din cauza formaţiei teleormănene, care îşi programase alte meciuri de pregătire, partida revanşă s-a disputat totuşi, vineri, 30 ianuarie, în Sala Traian. Ca şi în primul meci, disputat la Alexandria, gruparea clasată pe locul secund în Divizia A de baschet feminin a reuşit să se impună cu scorul de 83-70, la capătul a 40 de minute de joc în care ambii antrenori, Mihai Toma şi Mădălin Pipera, au putut rula toate jucătoarele avute la dispoziţie. Cu gândul la revanşă, CET Govora a început meciul în forţă, a preluat rapid conducerea pe tabela de marcaj, iar la finele primului sfert avea deja 10 puncte avantaj (27-17).

Din al doilea sfert, lucrurile au mers însă din ce în ce mai prost pentru Florina Diaconu şi compania. Baschetbalistele din Alexandria au pus încet-încet stăpânire pe joc, astfel că la pauză echipa vâlceană nu mai avea decât 3 puncte în plus peste cea adversă: 39-36.
Formaţia vizitatoare a restabilit echilibrul imediat după revenirea de la vestiare, iar spre finalul sfertului al treilea a trecut chiar la cârma meciului: 59-58. Eforturile depuse de jucătoarele titulare ale echipei vâlcene în primele 30 de minute de joc în faţa unor adversare net superioare din punct de vedere valoric l-au determinat pe tehnicianul Mihai Toma să le înlocuiască, iar pe teren şi-au făcut apariţia rezervele Georgeta Ştefan, Irina Borş, Corina Ceauşu şi Bianca Voica. În aceste condiţii, teleormănencele nu au mai avut nici o problemă în a-şi adjudeca victoria, cu scorul de 83-70.
În acest meci, punctele echipei vâlcene au fost marcate de Florina Diaconu – 20 (1×3), Milena Krstajic – 19 (1×3), Tijana Rus – 10 (1×3), Janina Simionca – 9 (1×3), Raluca Ungureanu – 8, Bianca Voica – 3 şi Irina Borş – 1. Au mai jucat Marijana Ivovic, Georgeta Ştefan şi Corina Ceauşu.

Nemulţumirile lui Mihai Toma

„A fost un simplu meci de verificare, în care am putut vedea cam la ce nivel ne situăm din punct de vedere al potenţialului, cu doar câteva zile înaintea primei etape din returul Diviziei A. Tocmai de aceea, am dorit să văd la lucru fiecare baschetbalistă din lot. Ca şi în tur, păcătuim la aceleaşi capitole ale jocului. Pierdem prea uşor destul de multe mingi, iar atunci când conducem intervine o relaxare nepermisă, care le face pe adversare să recupereze rapid handicapul. În plus, nu prea ştim să jucăm în situaţii de presing, iar acest fapt se datorează antrenamentelor, la care nu participă toate jucătoarele. Altfel, am remarcat că fetele nu stau deloc bine nici cu pregătirea fizică”, a spus antrenorul Mihai Toma după al doilea amical cu BCT Alexandria.
Cât priveşte evoluţia fiecărei jucătoare în parte, tehnicianul echipei vâlcene a ţinut să precizeze: „Florina Diaconu a evoluat din nou bine, aşa cum ne-a obişnuit, dintre celelalte remarcându-se în mod special sârboaica Milena Krstajic, care se află totuşi sub nivelul valoric pe care l-a arătat la finele turului. S-a putut observa încă o dată că ne lipseşte un pivot de valoare, post pe care la BCT Alexandria a excelat Bianca Vescan, care a marcat în total 40 de puncte, reuşind în plus şi vreo cinci aruncări de 3 puncte. Dacă am fi achiziţionat-o noi în această iarnă pe Vescan, mai mult ca sigur, nu am mai fi pierdut locul 3!”.