Volei

Victorie smulsă cu forcepsul!

CSM Satu Mare – CET Govora 61-62
• trupa lui Mihai Toma a câştigat după ce a recuperat un handicap de 18 puncte

Baschetbalistele de la CET Govora au trebuit să se întrebuinţeze cât se poate de serios pentru a reuşi să se întoarcă victorioase de la Satu Mare, din cea mai lungă deplasare a campionatului. După ce au învins vicecampioana LMK Sf. Gheorghe, elevele lui Mihai Toma au crezut că va fi doar o floare la ureche să depăşească o nou-promovată, însă pe teren lucrurile au stat cu totul altfel.

Vâlcencele au evoluat slab în primele două sferturi

CET Govora a început binişor meciul de la Satu Mare, a avut 4-0 şi a dat impresia că nu va avea probleme în faţa unei grupări proaspăt apărute pe firmamentul baschetului feminin românesc. N-a fost însă decât un foc de paie, gazdele au refăcut rapid handicapul, au preluat conducerea (6-4), iar din acel moment vâlcencele s-au „tăiat”, aşa cum s-a exprimat la final însuşi antrenorul Mihai Toma.

A urmat o perioadă de declin total, în care gazdele au făcut cam tot ceea ce au vrut pe teren, iar acest lucru s-a văzut din plin şi în evoluţia scorului. La finele primului sfert, sătmărencele conduceau cu 21-12, iar situaţia nu s-a schimbat deloc nici în următoarele 10 minute de joc, jucătoarele vâlcene uitând cu desăvârşire că în urmă cu doar câteva zile reuşiseră să le învingă fără drept de apel pe vicecampioanele en-titre a ţării. În aceste condiţii, la pauză, CSM Satu Mare avea un avantaj clar pe tabela de marcaj: 35-21.

Ultimul minut a fost decisiv pentru soarta partidei

După pauză, forţat de împrejurări, Mihai Toma a schimbat formula defensivă, a trecut de la apărarea „om la om” la cea „în zonă”, iar acest lucru a început să se simtă încet-încet în economia partidei. Cea mai mare diferenţă de scor a meciului s-a consemnat în minutul 23, atunci când gazdele aveau 18 puncte în plus peste echipa vâlceană (40-22). Din acel moment însă, a urmat o revenire miraculoasă a jucătoarelor pregătite de soţii Mihai şi Antoaneta Toma, care au recuperat punct cu punct, iar la finele celui de-al treilea sfert echilibrul se restabilise (46-44). Contrar aşteptărilor, în condiţiile în care Raluca Ungureanu şi Marijana Ivovic au cam fost ieşite din formă, au ieşit la rampă rezervele Milena Krstajic şi Janina Simionca, ale căror aruncări de 3 puncte au readus CET Govora în joc. Ultimul sfert a fost electrizant, cu o echipă gazdă încercând să nu piardă un meci pe care l-a avut practic în mână şi cu o trupă vâlceană, în revenire de formă. Elevele lui Mihai Toma au restabilit egalitatea în minutul 38 (60-60), însă apoi au ratat două atacuri consecutive în care s-ar fi putut desprinde în câştigătoare. Până la urmă, tot CET Govora a reuşit totuşi să înscrie (62-20) şi a profitat de lipsa de eficacitate a echipei din nordul ţării, care n-a transformat decât o aruncare liberă din cele două de care a beneficiat pe final. În ultimele 35 de secunde ale partidei, vâlcencele au rezistat cu brio unui atac prelungit al gazdelor, pe care l-au oprit de două ori prin faulturi, care nu au fost sancţionate cu aruncări libere. Trupa noastră nu se afla în pericol de penalitate în acel moment, avea acumulate în acel sfert decât două greşeli de echipă, aşa că Mihai Toma le-a cerut special elevelor sale să fragmenteze jocul în acest mod, fără a permite însă ca faulturile să aibă loc pe aruncare. Scor final: 62-61 pentru CET Govora.
Au marcat pentru echipa vâlceană: Florina Diaconu – 16 puncte (1×3), Milena Krstajic – 13 (2×3), Tijana Rus – 13, Janina Simionca – 12 (3×3), Ljlijana Latinovic – 4, Raluca Ungureanu – 2, Marijana Ivovic – 2.

„Ne-am impus într-un final de meci electrizant”

La finalul partidei câştigate pe muchie de cuţit la Satu Mare antrenorul Mihai Toma a acuzat prestaţia slabă a elevelor sale din primele două sferturi, însă le-a lăudat apoi pentru revenirea miraculoasă din ultimele 15 minute de joc. „Evoluţia mai slabă din debutul partidei de la Satu Mare poate fi pusă pe seama oboselii accentuate. Fetele s-au resimţit după efortul enorm făcut în meciul cu LMK Sf. Gheorghe. În plus, nici nu am putut efectua antrenamente în condiţii normale în cursul săptămânii trecute, deoarece am avut câteva jucătoare accidentate. În aceste condiţii, cu doar 6-7 jucătoare la pregătire, chiar şi dacă am studiat atent echipa adversă, nu am prea putut face faţă în primele două sferturi. Gazdele ne-au surprins cu o apărare exactă, pe când noi ne-am întrecut în gafe şi în ratări. Lucru evidenţiat şi de faptul că, de exemplu, Florina Diaconu, care de regulă face meciuri cât de cât constante, nu a marcat în primele două sferturi decât un singur punct, dintr-o aruncare liberă, la începutul meciului. Am avut două sferturi foarte slabe, în care nu doar că nu am marcat, dar pe deasupra am şi primit multe puncte, 35, cu 10 mai puţin decât am încasat în faţa vicecampioanei, iar între LMK Sf. Gheorghe şi CSM Satu Mare desigur că nu poate exista termen de comparaţie”, a spus Mihai Toma, iar apoi a adăugat: „Lucrurile au mers din ce în ce mai bine după pauză, atunci când am schimbat şi formula defensivă, Am revenit miraculos, deşi am fost conduşi la începutul sfertului al treilea chiar cu 18 puncte diferenţă, iar apoi ne-am impus într-un final de meci electrizant”.