Liga IVFotbal

O repriză oaspeții, alta gazdele. Mădălin Tîrș (46 de ani) a marcat iar pentru Malaia

După derby-ul Nord-ului, cu Brezoi, încheiat la egalitate, 1-1, Foresta Malaia a avut meci pe teren propriu, cu Oltețul Alunu. A încercat să tranșeze din prima soarta întâlnirii în favoarea sa, însă prima repriză a aparținut oaspeților, care au profitat de o greșeală în defensiva adversă și au trecut în avantaj. A fost o pasă în spate dată de fundaș, iar portarul, sub presiune, a lovit greșit balonul și astfel s-a produs deschiderea scorului: 0-1. În partea secundă lucrurile au mers mai bine pentru echipa coordonată de Marius Pruneși, care a reușit să preia controlul. O pasă filtrantă, în adâncime, l-a găsit pe ”juniorul” în vârstă de 46 de ani Mădălin Tîrș, care a adus egalarea. Apoi, Daniel Vangu a obținut o lovitură de pedeapsă, transformată de Vali Maniu. Gazdele au mai avut și alte șanse să se desprindă, printre care și două bare, dar s-a evidențiat portarul de la Alunu. În apropiere de minutul 80, oaspeții au egalat la 2. Nu s-a menținut pentru mult timp echilibrul. Flavius Chirculescu, intrat în partea secundă, a prins un șut bun, deviat și tabela s-a schimbat: 3-2. Punctele au rămas la Malaia, care a scăpat de emoții în privința retrogradării și acum privește încrezătoare spre meciurile cu echipe de nivel mai apropiat ei, care au mai rămas. Nu-și face speranțe cu Sparta și SCM, însă mai sunt jocuri din care pot fi obținute puncte. ”Am avut din nou destul de mulți absenți, dar spre deosebire de jocul de la Brezoi, am completat raportul și cu rezerve. Glăvan s-a aflat în stare de suspendare, la fel și Alex Anghel, dar au mai fost și alți băieți care nu au ajuns. Vedem cum reușim să ne strângem la jocurile următoare. Acum avem la Tomșani. Putem obține un nou rezultat bun”, a precizat Marius Pruneși, oficialul de la Foresta.