Liga NationalaHandbal

Vâlcea a câștigat la Slatina! EHF European League rămâne un vis. Buzău și Brăila, la patru puncte distanță, cu două etape înainte de final

SCM Rm. Vâlcea a disputat un nou meci în Liga Florilor. Duminică după-amiază a întâlnit, în deplasare, CSM Slatina. Partida a fost la discreția formației de la poalele Capelei. Jocul a fost echilibrat doar în primele șase minute. Apoi s-a înclinat balanța. Glibko a stabilit scorul pauzei dintr-o aruncare de la 7 metri: 10-15. Datele problemei nu s-au schimbat nici în partea secundă. Elevele lui Bent Dahl nu au lăsat loc de interpretări. După doar șase minute de la reluare, SCM era deja pe plus 9 (scor 11-20). Până la urmă, diferența a fost de opt goluri: scor 20-28.

Slatina e cu un pas și jumătate în eșalonul secund. Șansele de evitare a retrogradării sunt minime, cam aceleași pe care le are și SCM să mai prindă locul 5, care ar duce în cupele europene. În ultimele două etape, Slatina mai are de jucat la București, contra campioanei și acasă, cu Craiova. Are 15 puncte, în timp ce Zalău are 17 (si două meciuri cu Baia Mare și Galați), iar Mioveni are 19 puncte (și meciuri cu Buzău și la Rapid).

În privința Vâlcii, în ultimele două etape aceasta va juca la Craiova și în Sala Traian, cu Minaur Baia Mare. Diferența față de Brăila (ocupanta locului 5) a rămas de patru puncte. La fel e și față de Buzău, care intră ea în emoții, după ce a pierdut în această rundă acasă, chiar cu Dunărea (scor 21-19 pentru Brăila). Dunărea mai are de jucat acasă, cu Rapid și la Tg. Jiu, iar Buzău, la Mioveni și acasă, cu CSM București. Vâlcencele vor disputa meciul din Bănie vineri, 12 mai, de la ora 17.00.

Pentru SCM au marcat, la Slatina: Glibko (10 goluri), Fujita (4), De Jong (4), Bucur (3), Hansson (2), Elghaoui (2), Băcăoanu (2), Levchenko (1). Rebeca Necula, viitoarea jucătoare a Vâlcii, a fost una dintre cele mai bune marcatoare ale grupării gazdă, cu patru goluri. Tot patru goluri a înscris și Andreea Coman. Vâlceanca Hermina Olaru a punctat de două ori pentru Slatina.