Naşul şi finul fac pereche bună în echipa primarului Briceag

constantin briceag valea mare baza sportivaVIITORUL VALEA MARE – CSC ORLEŞTI 4-1

* Corvin Popescu şi Cătălin Popescu şi-au trecut împreună numele pe lista marcatorilor

Viitorul Valea Mare a câştigat cu 4-1 (după 2-1, la pauză) confruntarea cu CSC Orleşti, de sâmbăta trecută. Golurile învingătorilor au fost marcate de Cătălin Chiriţă, Neculai „Bănel” Grecea, Corvin Popescu şi Alin Jidovu. Viitorul Valea Mare a avut un jucător eliminat în prima repriză (Gabriel Sântion), dar chiar şi aşa tot a reuşit să se desprindă la 3-1, moment în care şi de la CSC Orleşti au fost eliminaţi doi jucători – Marius Iordache (pentru injurii) şi Adrian Georgică (cumul de galbene). Al patrulea gol al gazdelor a picat în minutul 90.
După această nouă victorie din campionat, primarul Constantin Briceag a lăudat prestaţia echipei sale şi a spus că jucătorii săi au câştigat pe meritat cele trei puncte, mai ales prin prisma ocaziilor de gol pe care şi le-au creat. „CSC Orleşti este o echipă bună, dar noi am prins de această dată o zi extraordinară. Ne-am creat vreo zece ocazii de gol, am şi înscris de patru ori, dar am ratat cu nonşalanţă ale oportunităţi. Corvin Popescu şi Cătălin Chiriţă (care sunt naş şi fin) şi-au trecut, din nou, numele pe lista marcatorilor, cum s-a întâmplat şi în meciul cu CS Mădulari. Se cunoaşte imediat o îmbunătăţire în jocul echipei când vin amândoi, la fel cum se întâmplă, însă în sens negativ, când absentează vreunul dintre cei doi. Am văzut că adversarii au fost un pic nemulţmiţi, dar n-am înţeles de ce, mai ales că la 1-1 nouă ne-a fost eliminat un jucător şi tot am marcat de două ori”, a spus Briceag, iar apoi a adăugat: „În etapa viitoare, jucăm în deplasare la Unirea Drăgăşani, şi putem să ne gândim din nou la un rezultat pozitiv, mai ales că adversarii nu sunt într-o formă bună. Ghinionul nostru e că meciul se va juca vineri şi e posibil să nu se vină toţi jucătorii de bază”. (N.C.)