Liga NationalaHandbal

”Municipalele” au trecut cu bine de ”halta” Mioveni. Urmează confruntarea cu Zalău

Sâmbătă, 9 aprilie, SCM Rm. Vâlcea a disputat un nou meci din Liga Florilor contra unei adversare din partea de jos a clasamentului. ”Municipalele” au înfruntat, în deplasare, Dacia Mioveni. Nu au avut probleme nici de această dată. S-au impus fără emoții, cu scorul de 32-24 și și-au consolidat, astfel, locul 3 în clasament, unul care, la final, va asigura prezența în EHF European League. Elevele lui Bent Dahl au ”turat motoarele” în partea secundă. În prima repriză, argeșencele au încercat să rămână în plasa favoritelor. La pauză, SCM avea patru goluri avans (10-14). În ultimele 30 de minute, Dacia a avut mai multă forță ofensivă, dar în apărare nu a putut face față tăvălugului. Vâlcencele au terminat meciul pe +8. Două dintre tinerele jucătoare românce din lot au fost cele mai prolifice din tabăra trupei de la poalele Capelei. Daria Bucur a marcat 7 goluri, iar Corina Lupei, 6. Elghaoui și Glibko au contribuit la succes cu câte cinci goluri. Au mai punctat pentru Vâlcea: Liscevic (3), Nikolic (2), Klicovac (2) și Gorshenina (2). Cu acest succes, formația pregătită de Bent Dahl a acumulat 43 de puncte. Are cu patru mai multe decât următoarele două clasate, Minaur Baia Mare și Măgura Cisnădie. SCM mai are de disputat și o restanță, cu Deva.

În următoarea etapă, ultima de dinaintea pauzei din Liga Florilor, echipa vâlceană va înfrunta HC Zalău, grupare care în tur a încurcat-o. Liscevic și colegele sale au o revanșă de luat. Este și un duel al orgoliilor, reaprins după jocul de la Zalău. Trupa lui Gheorghe Tadici e pe locul 8 în clasament. Partida dintre Vâlcea și Zalău va avea loc miercuri, 13 aprilie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea.