Misiune aproape imposibilă pentru Dăeşti. 1-4, astăzi, cu Universitatea Craiova II

Astăzi, Viitorul Dăeşti a înfruntat într-un meci amical, pe stadionul din Fedeleşoiu, una dintre cele mai puternice echipe din Liga a III-a – Universitatea Craiova II. Se ştia că jucătorii lui Gabi Mangalagiu au o misiune foarte grea, dar aceştia n-au ţinut cont de şanse, ci au luptat până la ultima picătură de energie.

În prima jumătate a partidei, Universitatea Craiova II a dominat uşor şi a deschis scorul printr-un gol înscris de Marian Danciu. În ciuda eforturilor apărării noastre şi ale lui Alex, portarul Dăeştiului, care per ansamblu au avut o prestaţie bună, evitând câteva transformări ale adversarilor, Luis Niţu a majorat diferenţa spre finalul primei reprize. În „runda” a doua, intrarea fraţilor Costea părea să încline balanţa în favoarea vâlcenilor. De altfel, în doar câteva minute de la reluarea partidei, Florin a speculat o greşeală a apărării Universităţii şi a înscris foarte hotărât. Ocaziile au continuat să curgă încă 15 minute, atât pentru el, cât şi pentru Mihai, dar fără a avea finalitatea dorită. Spre finalul meciului, craiovenii s-au remontat şi, arătând cumva o superioritate tehnică şi fizică, au mai reuşit două goluri, primul prin Remus Trancă şi al doilea printr-o lovitură de la 11 metri executată de Octavian Popescu.

Scorul de astăzi, cu Universitatea Craiova II, nu este unul de natură să demobilizeze, ba din contră. După începerea Ligii a III-a, când şi jucătorii vor fi mai motivaţi, vor fi depăşite cu siguranţă anumite carenţe pe care Viitorul Dăeşti încă le are şi se văd în joc.