Minerul Costești a produs surpriza pe terenul Mediașului

Vineri, 16 aprilie, Minerul Costești a jucat pe terenul celei de-a treia clasate din Seria a VII-a, Gaz Metan Mediaș 2. Gazdele erau favorite, însă vâlcenii au reușit să dea peste cap calculele. Astfel, după cel mai usturător eșec, ”minerii” au făcut un joc bun și au reușit să se întoarcă din această deplasare cu un punct. Medieșenii au deschis scorul la jumătatea primei reprize. A fost un atac prelungit, o fază încâlcită. Plumbuitu a primit la limita off-side-ului și l-a învins pe Vlădoi. Ambele formații și-au mai creat ocazii. Costești a egalat în minutul 63, dintr-o lovitură liberă executată impecabil de Sică Vlad. La 1-1, în minutul 80, vâlcenii au solicitat o lovitură de pedeapsă la acțiunea lui Rădulescu, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Medieșenii au mai avut șanse să marcheze și la 0-0, și la 1-0, chiar și la 1-1, însă ”Țețe” și-a făcut pe deplin datoria. A avut mai multe intervenții care au păstrat echipa vâlceană în joc pentru un rezultat bun. 1-1 a fost scorul final.

”Cam târziu a venit acest rezultat. Mă bucur că am făcut un joc bun. Am evoluat pe terenul echipei de pe locul 3, o formație care joacă fotbal. Ne-am mobilizat, am crezut în noi chiar dacă veneam după o înfrângere dureroasă. Am terminat jocul cu patru juniori pe teren, de 2003, 2004. Acum nu ne rămâne decât să ne pregătim cât mai bine pentru barajul de menținere în Liga a III-a, să ne prezentăm în condiții bune. Este important și ca jucătorii care au avut sau au probleme medicale să se recupereze până atunci”, a spus Marius Vlădoi, după punctul obținut de Costești în fieful echipei de pe locul 3.

Minerul Costești: M. Vlădoi – Mazilu, M. Diaconescu, Proteasa, S. Vlad, Vladu, Marinescu, Zotică, Mihalcea, Rădulescu, Pașoi. Au mai jucat: R. Negoiță, Păun, Nicolaescu.