Minerul Berbești a obținut prima victorie pe teren propriu, la Alunu

Momentul mult așteptat a venit pentru Minerul Berbești. Formația coordonată de Cătălin Bucă și Mihai Deaconescu a obținut a doua victorie din campionatul Ligii a IV-a și prima de pe teren propriu, din acest sezon, la Alunu. A fost un succes clar, la scor de tenis, cu 6-2. ”Minerii” s-au impus în fața formației din Budești. În prima repriză s-a marcat o singură dată. Surdu a deschis scorul și a adus gazdele în avantaj. ”În prima repriză am jucat și eu, dar e din ce în ce mai greu. Apar probleme medicale noi. Așa e după o vârstă. Încet-încet, trebuie să mă obișnuiesc cu gândul că e timpul să pun ghetele în cui. Ne-am creat 2-3 ocazii în prima parte. Și oaspeții au avut una. Am intrat la pauză cu un avantaj minim. În partea secundă, jocul a fost la discreția noastră. Am fost echipa mai bună. AM condus cu 3-0, 3-1, cu 5-1, 5-2 și 6-2 la final. Surdu și Mady (Donțu) au realizat dubla. Au mai înscris Nica, din penalty și Bujie (Cătălin Codin), după un contraatac, o fază frumoasă, două 1-2-uri. Așteptăm cu nerăbdare momentul în care vom reveni la Berbești, pe noul stadion. Până atunci, sperăm să mai acumulăm puncte. Am avut meciuri grele. Acum, teoretic, urmează două etape din care trebuie să luăm 6 puncte, la Gușoeni și cu Vlădești”, a precizat Cătălin Bucă, antrenorul-jucător de la Berbești, după primul succes pe terenul de la Alunu, în Liga a IV-a.