Fără categorieHandbal

Mihaela Ani-Senocico a marcat 13 goluri în poarta formaţiei sibiene

senocico copy* aceasta a ajuns, astfel, la un total de 121 de goluri pentru HCM Rm. Vâlcea

În acest sezon, HCM Rm. Vâlcea nu a reuşit niciodată să câştige la o diferenţă mai mare de şase goluri. S-a întâmplat acum, la meciul cu Măgura Cisnădie. „Municipalele” au terminat partida pe +14, la scorul de 37-23. A fost un record din toate punctele de vedere, care s-a conturat încă din prima repriză, când avansul gazdelor era de 12 goluri. Cea mai prolifică dintre „municipale” a fost „creierul” HCM-ului din centrul atacului vâlcean, Mihaela Ani-Senocico, jucătoare care a înscris de 13 ori în poarta formaţiei sibiene, ajungând, astfel, la un total de 121 de goluri pentru HCM. Opt dintre reuşite au fost din 7 metri, Mihaela obţinând astfel procentaj maxim la loviturile de penalitate, spre deosebire de ultimele partide, când lucrurile nu au mers tocmai bine la acest capitol. După acest meci perfect pentru ea, „Seno” a spus: „Ne bucurăm pentru această victorie enormă. A fost un meci aşa cum ni l-am dorit.

Am mai făcut şi greşeli în repriza a doua, am reluat jocul puţin relaxate, iar asta ne-a costat puţin la scor. Însă până la urmă am reuşit să ne concentrăm, să ducem meciul la bun sfârşit. Acum urmează o pauză, iar apoi finalul campionatului. Toate meciurile care au rămas sunt foarte grele. Rămâne să muncim foarte mult şi să ne prezentăm aşa cum trebuie pentru a aduce cât mai multe victorii”. Pe locul secund în topul celor mai bune marcatoare ale grupării vâlcene în meciul cu Măgura Cisnădie a fost Daria Ilina, autoare a zece reuşite. Au mai punctat pentru HCM: Ana-Maria Simion (6), Hermina Stoicănescu (4), Diana Predoi (1), Andreea Adespii (2) şi Clara Vădineanu (1). Din tabăra adversă s-a remarcat liderul din acest moment din topul celor mai bune marcatoare din România, Roxana Gatzel, care a înscris de opt ori. Astfel, fosta jucătoare a Oltchim-ului a ajuns la „borna” 171 de goluri în acest sezon. (S.S.)