Fără categorieHandbal

HCM Rm. Vâlcea şi-a luat din plin revanşa după meciul pierdut la Cisnădie

HCM_Cisnadie_2016_02* „municipalele” s-au impus în mod clar, cu 37-23 (24-12) în faţa formaţiei Măgura

Sâmbătă, 27 februarie, în Sala Sporturilor „Traian”, HCM Rm. Vâlcea a întâlnit cea de-a 12-a clasată, Măgura Cisnădie. Deşi gruparea sibiană se află acum în lupta pentru evitarea retrogradării, în turul campionatului aceasta a reuşit să producă surpriza şi să învingă formaţia vâlceană cu scorul de 31-27. Având în minte acel eşec dureros, dar şi cele două înfrângeri consecutive suferite recent în faţa celor două mari puteri din handbalul românesc (CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare), „municipalele” au făcut tot posibilul pentru a se reabilita.

Astfel, încă din start au pus presiune pe adversare. Sibiencele au rezistat mai puţin de zece minute ritmului impus de HCM. Roxana Gatzel le-a ţinut în joc, însă apoi nu a mai reuşit nici aceasta să se ridice la nivelul dictat. De la 8-7, în minutul 11, vâlcencele au reuşit să termine repriza cu un avantaj de 12 goluri: scor 24-12. Mihaela Băbeanu, între buturi, a fost la înălţime, Mihaela Ani-Senocico a valorificat toate loviturile de la 7 metri şi ceva în plus pe lângă acestea, Daria Ilina, pe pivot, a fost de neoprit, iar extremele Simion şi Stoicănescu au completat tabloul aproape perfect al unui meci fără emoţii. În debutul părţii secunde, oaspetele au încercat să reintre în joc. Au diminuat din diferenţă, însă insuficient pentru a putea emite pretenţii la o dispută strânsă. După minutul 39, vâlcencele au început să surprindă din nou echipa sibiană pe contraatac şi să refacă avantajul de 12 goluri înregistrat la pauză. Până la urmă, diferenţa a fost chiar mai mare decât cea din prima repriză: scor final 37-23. (S.S.)