Liga IVFotbal

Meci nebun, la poalele Țurțudanului! 16 cartonașe galbene, două roșii și cinci goluri în derby-ul Nordului! Deschiderea scorului s-a produs în secunda 20

Pentru Lotru Brezoi și Foresta Malaia ziua de sâmbătă, 16 octombrie, a fost cea mai așteptată din acest sezon. S-a desfășurat derby-ul Nordului, un meci al ambițiilor, de totul sau nimic pentru jucătorii și oficialii celor două formații. Aproape că nu mai conta niciun alt joc în afara acestuia. S-a resimțit încrâncenarea din plin și pe teren. Gazdele au fost mai prezente în joc, au avut multe ocazii, dar oaspeții mai pragmatici. Foresta Malaia s-a impus cu scorul de 3-2. Deschiderea scorului s-a produs în secunda 20. Nici nu a fluierat bine Mosor începerea jocului că mingea a și ajuns în plasă. Flavius Chirculescu a profitat de lipsa de concentrare a adversarilor și a adus-o pe Foresta în avantaj. Până spre finalul reprizei, brezoienii au avut trei ratări mari. Papa și Drăghici au irosit șansa egalării. Chiar înainte de pauză, în minutul 44, Malaia a ”lovit” din nou. Unul dintre cei 4-5 polițiști de pe teren, Iulian Beleț, a executat fabulos o lovitură liberă obținută la marginea careului, în dreapta, trimițând balonul direct la vinclu: 0-2.

La revenirea de la vestiare, tot oaspeții au surprins. Cel mai tânăr jucător din tabăra Forestei, George Cîrstoiu (19 ani), s-a trezit singur, în careu, cu mingea la picior, nemarcat și a pus cireașa pe tort: 0-3. Părea să fi fost finalul pentru Brezoi. Meciul nici pe departe nu s-a încheiat. În minutul 59, formația pregătită de Dan Naum a redus din diferență. Brezoienii au obținut un penalti. Căpitanul Antonio Bitică l-a transformat fără emoții: 1-3. În minutul 73, Papa a adus-o pe Lotru la doar un gol în spatele oaspeților: 2-3. Apoi tot Papa a avut șansa egalării, dar a ratat ținta. A fost un final de meci nebun, trăit la cote maxime de jucătorii și conducătorii ambelor echipe. S-a lăsat și cu eliminări. În minutul 82, Bitică a primit al doilea galben după un atac imprudent. Apoi, în prelungiri, Andu Pruneși a fost eliminat după un clinci cu tabăra adversă, produs pe margine. A reacționat nervos, starea de agitație fiindu-i amplificată și de un duel mai tare pe care l-a avut cu un adversar și care i-a lăsat urme pe față. În total, au fost 16 cartonașe galbene (câte opt în fiecare tabără) și două eliminări.

Remus Burcuș, venit din Anglia special pentru acest derby, a rămas cu banii în buzunar. Colegii săi au fost lipsiți de șansă și au ratat ocazia de a primi un stimulent financiar. La Malaia, în schimb, a fost sărbătoare. Gigi Tertereanu le-a oferit jucătorilor o primă de 1000 lei pentru victoria din derby-ul Nordului.