Liga 6

Meci nebun, la Orlești! Zorile, egală cu vicelidera. Făurești a marcat în minutul 91 pentru 1-2, Scundu a egalat în minutul 93

Zorile Scundu a făcut un nou meci memorabil în Liga a VI-a. Formația din comuna administrată de Mihai Blejan a întâlnit vicelidera, la Orlești. A fost un joc spectaculos, cu patru goluri. Gazdele au început mai curajos, dar nu au fructificat ocaziile pe care și le-au creat. Au fost taxate de adversară, care a deschis scorul. Scundenii nu au renunțat la luptă. Au ieșit la joc și mai mult. Au restabilit echilibrul dintr-un penalty obținut de atacantul Ovidiu ”Cio” Cojocaru “Cio”. Codrut Gherman a transformat lovitura de la 11 metri. 1-1 a fost și la pauză. Partea a doua a întâlnirii a fost și mai disputată. Deznodământul a fost stabilit în prelungirile confruntării. AS Făurești a trecut iar în avantaj în minutul 91. Părea că va pleca de la Orlești cu toate cele trei puncte. Gazdele nu au fost de acord. În minutul 93, o centrare a lui Alin Gherasie l-a găsit ideal pe Răzvan Cavaleru, care a marcat pentru de 2-2. Zorile a obținut in-extremis un punct important.

”Îmi felicit colegii pentru munca și dăruirea din acest meci. Am obținut un punct care ne va ajuta în lupta pentru campionat. Nu ne-am dat bătuți, deși am fost conduși în două rânduri, am continuat să credem în șansa noastră. Jucăm până la ultimul fluier. Nu e prima dată când marcăm la ultima fază. Îi felicităm și pe cei de la Făurești. S-a jucat frumos, a fost un meci superb, cu răsturnări de situație, ocazii și spectacol. Îi mulțumim și colegului nostru, portarul Ionut Gheorlan pentru meciul foarte bun pe care l-a făcut. Chiar dacă am încasat 2 goluri, a jucat foarte bine și ne-a salvat din alte situații mai dificile”, a declarat autorul golului egalizator, Răzvan Cavalerul, de la Zorile Scundu.