Liga 6

O nouă victorie pentru Scundu în derby-ul local, cu vecinii de la Pesceana

Sâmbătă după-amiază, la Scundu a fost derby. Zorile a primit vizita vecinilor de la Pesceana. Gazdele au reușit o nouă victorie, clară chiar, cu 5-2, deși nu părea că meciul se va îndrepta către un astfel de deznodământ după prima repriză. ”În prima parte a întâlnirii, cei de la Pesceana ne-au condus cu 1-0, dar am făcut niște mișcări inspirate în atac. Alin Gherasie, introdus în repriza a doua, a obținut nu mai puțin de trei penalty-uri pentru noi și a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Ionuț Popa a marcat din lovitură de pedeapsă pentru echipa noastră și am restabilit egalitatea la începutul reprizei secunde. Imediat, la faza următoare, am trecut în avantaj. Răzvan Cavaleru a scos o lovitură liberă, executată de Petre Jugănaru. Costi Enescu a marcat pentru 2-1. Pesceana nu a renunțat la luptă și a egalat la 2, dar nici noi nu am cedat și am trecut iar la conducere. Petre Juganaru a marcat un gol superb, de la peste 30 de metri, fără șansă pentru portar. Ultimele două goluri al noastre au fost marcate tot de Ionuț Popa, din punctul cu var”, au precizat oficialii de la Scundu.

”Ne-am mișcat foarte bine pe teren, mai ales în repriza a doua. Am venit peste adversari, am jucat ofensiv și s-a dovenit o carte câștigătoare. A fost un derby în adevăratul sens al cuvântului, cu multe goluri, faze frumoase, dar și cartonașe roșii. A existat puțină tensiune pentru că e clar că fiecare din tabăra lui și-a dorit să câștige, dar într-un mod sportiv. Noi am fost favoriți în acest meci și ne-am respectat blazonul. Ne bucurăm că am marcat, mă bucur și pentru Ionuț Popa, Petre și Costi că au marcat. Din pacate, nu i-am avut pe Cio, care este golgheterul nostru și nici pe căpitanul nostru, Codruț Gherman. Important este că am luat cele 3 puncte și sperăm ca runda viitoare să câștigăm cu Laloșu. Nu ne interesează că sunt echipa de pe primul loc. Noi vom da totul să obținem un rezultat pozitiv și să ne menținem pe locul 4 în campionat. Mulțumim domnului primar Mihai Blejan, Consiliului Local Scundu, care sunt alături de noi necondiționat, dar și oamenilor care mereu au venit și ne-au susținut”, a adăugat Răzvan Cavaleru, jucătorul echipei din Scundu.