Liga 6

Topologul Galicea, mai aproape de titlu, Progresul Măldăreşti dă golgheterul campionatului

În Seria Nord a Ligii a VI-a, de la o etapă la alta situaţia, la vârf, devine din ce în ce mai clară. Topologul Galicea a demonstrat că este cea mai bună echipă. În 16 meciuri nu a suferit nicio sincopă. Are victorii pe linie. În ultima partidă, pe teren propriu, cu Montana Iz. Rece, s-a impus cu scorul de 6-1. A fost 4-0 de la pauză. Aldescu a deschis scorul, apoi Robert Ancuţa a realizat dubla. Șiţoiu a stabilit scorul pauzei. La reluarea, Cristi Mogoşan a redus din diferenţă, dar pe final de meci gazdele au mai punctat de două ori, prin Oprescu şi Păun. Mai sunt multe puncte în joc, dar Topologul rămâne favorită la câştigarea campionatului. Are cinci puncte peste Măldăreşti, dar şi un joc mai puţin. Golgheterul de până acum nu provine însă din lotul liderei. Progresul Măldăreşti dă cel mai prolific jucător din serie. Golgheter înnăscut, Robert Gherghe şi-a respectat blazonul şi în acest sezon. A ajuns la 30 de goluri înscrise pentru Progresul. Podiumul este completat de Robert Ancuţa, de la Topologul Galicea şi Ionuţ Marica, de la Montana Iz. Rece, ambii cu câte 23 de goluri. Pe locul 4 în clasamentul golgheterilor se află Alecsandru Manu, jucătorul grupării din Galicea (22 de goluri), care nu a evoluat în ultima partidă pentru Topologul.