FotbalDiverse

Meci nebun la Cernișoara! Cavalerul Trac a obținut biletul pentru turul 3 după ce a fost condusă cu 2-0, iar oaspeții au ratat și un penalty

Cavalerul Trac Cernișoara s-a calificat în turul 3 al Cupei României Boromir după un meci nebun, cu de toate, care părea decis în favorea oaspeților după prima repriză. Gazdele au strâns cu greu lotul. Au avut 12 jucători disponibili sau 11 și jumătate, unul fiind cu probleme medicale. Confruntarea cu vecinii de la Roești, care activează într-un eșalon superior, s-a terminat la scorul de 4-2. Oaspeții au marcat în prima repriză, iar gazdele, în a doua.
”Am început prost meciul, cu un autogol, apoi s-a făcut 0-2. Adversarii noștri au avut șansa să înscrie și golul 3. Au ratat din penalty. Dacă înscriau, probabil că meciul s-ar fi terminat. Erau șanse aproape nule să mai întoarcem scorul de la 0-3. Lucrurile au luat o întorsătură favorabilă nouă. Eu am fost faultat de cel mai bun jucător al lor, «Ițic», care a primit și galben. Au continuat parlamentările, ne-am contrat puțin și ambii am primit avertisment. Pentru el era al doilea. Ei au mai avut o eliminare, tot pentru două galbene. Și noi am jucat câteva minute cu un om mai puțin. Ni s-a accidentat un jucător și a durat ceva timp până a fost disponibil singurul băiat pe care îl aveam ca rezervă. Cosmin Șoșoi, cel mai bun jucător al nostru, a înscris de trei ori la rând. Și de la 0-2 s-a făcut 3-2. Cu vreo șapte minute înainte de final am închis jocul. Denis Grigore a marcat pentru 4-2. Bucuria a fost cu atât mai mare pentru noi cu cât a venit neașteptat, după o primă repriză pe care am pierdut-o și nu părea să mai avem resurse pentru o surpriză. Petrecerea o amânăm puțin, până în prejma Crăciunului, când sperăm să ne strângem toți cei care am evoluat în această primă parte a sezonului”, a precizat Laurențiu Ancuța, jucătorul și delegatul echipei susținută de Robert Dican.