Liga NationalaHandbal

Meci de infarct în Polivalenta vâlceană! SCM, debut cu dreptul în 2022

Miercuri, 5 ianuarie, s-a reluat Liga Florilor. Printre partidele programate din etapa a X-a s-a regăsit și cea dintre SCM Rm. Vâlcea, ocupanta locului 3 în sezonul trecut și vicecampioana țării, Minaur Baia Mare. Meciul a fost unul de povestit nepoților, de mare angajament, disputat la un nivel ridicat, care face cinste handbalului românesc. A fost un adevărat thriller, în care s-a trecut rapid de la agonie la extaz. Elevele lui Bent Dahl s-au jucat cu inimile suporterilor, însă până la urmă a ieșit bine. SCM a debutat cu dreptul în 2022. A câștigat partida cu scorul de 33-32. În prima repriză, oaspetele au dictat ritmul, au fost mereu la conducere. Au intrat la pauză cu un avantaj de un gol (16-17), după ce reușita Kristinei Liscevic a fost anulată, pe motiv că mingea a intrat în poartă după expirarea celor 30 de minute, spre dezamăgirea vâlcenilor și a președintelui Florin Verigeanu, care retrăia visul urât de la Zalău. Minaur a avut și patru goluri în față, în primul mitan: 5-9, în minutul 16.

În minutul 32, gazdele au reușit să restabilească echilibrul pe tabelă. Extrema Levchenko a marcat pentru 17-17. Imediat, tot ea a adus-o pe Vâlcea pentru prima dată în avantaj (18-17). SCM a preluat frâiele partidei și părea că nu va mai avea probleme. În minutul 39 era pe plus 3. Gonzalez a punctat pentru 22-19. Pe nesimțite, Fujita, nipona care a dat mari bătăi de cap formației de la poalele Capelei și Laslo au făcut ca scorul să fie din nou egal (22-22). Gonzalez a ratat, apoi Liscevic a trimis o pasă previzibilă, iar pe contra-atac, fosta jucătoare a SCM-ului, Ana Maria Tănăsie, a făcut ca Minaur să revină la timonă (22-23). Ca într-un roller coaster, Vâlcea a căzut și s-a ridicat, în mai multe rânduri. Două intervenții excelente ale Dacianei Hosu (care a primit și goluri ușoare, cu o evoluție la fel ca a întregii echipe, cu șuișuri și coborâșuri) au făcut ca SCM să revină la conducere și să se ducă din nou la trei goluri în față. Levchenko, Lupei au marcat. Cu 26-23 conduceau gazdele cu 14 minute înainte de final. Maramureșencele au anulat din nou avansul Vâlcii. În minutul 57, Laslo a înscris pentru 30-31, iar tensiunea a căpătat cote maxime. Gonzalez a egalat, apoi Hosu a reușit o paradă importantă. Tunisiencei Asma Elghaoui nu i-a tremurat mâna. În minutul 58, a punctat pentru 32-31. Momentul psihologic și probabil decisiv al meciului s-a consumat în minutul 59. Laslo a ratat o lovitură de la 7 metri. A trimis mingea în transversală, iar Glibko a făcut ca ecartul să fie de două goluri: 33-31. Cu 45 de secunde înainte de final, Burlachenko și-a adus echipa la doar un gol în spate: 33-32. Dahl a cerut time-out. Au mai rămas șase secunde pe atacul Vâlcii. ”Municipalele” le-au gestionat bine și au obținut un succes uriaș, care dă încredere, la început de an, bucurându-și suporterii, veniți în număr mare la sală și care au fost, ca de fiecare dată, al optulea jucător, contribuind la victoria SCM-ului.

Cea mai prolifică jucătoare din tabăra Vâlcii a fost extrema Levchenko, cu opt goluri în poarta vicecampioanei. Glibko (cu mâna tăiată și bandajată, după o accidentare la antrenamente) și Liscevic au marcat de câte cinci ori, iar Elghaoui și-a adus aportul la succes cu patru goluri, la fel ca și Gonzalez. Pe lista marcatoarelor Vâlcii s-au mai regăsit: Bucur (2), Lupei (1), Stamin (1), Nikolic (1), Gorshenina (1), Klicovac (1). Bent Dahl nu a putut-o folosi pe Cristina Florica, acccidentată.

Fujita, Laslo și Burlachenko au fost jucătoarele oaspetelor care au ”hărțuit” permanent apărarea Vâlcii și care au făcut ca jocul să fie echilibrat, palpitant. Fujita a marcat de opt ori, Laslo de șase, iar Burlachenko, de cinci ori în poarta apărată de Roch sau Hosu. Lavko a punctat de patru ori, Tănăsie, de trei ori, la fel ca și Popa. Au mai înscris: Polocoșer (1), Cioca (1), Severin (1).

Tot miercuri, CSM București a câștigat, de asemenea, la doar un gol diferență, cu 27-26, confruntarea cu CSM Slatina.