Mai tari ca Oţelul

* miercuri, 2 mai, chimistele au bifat un nou succes în Liga Naţională

* Oltchim s-a impus cu scorul de 35-28 în faţa echipei din Galaţi

La o zi distanţă de partida cu CSM Ploieşti, handbalistele pregătite de Radu Voina au disputat un nou meci amical. S-au deplasat la Galaţi, pentru întâlnirea cu Oţelul din localitate, o grupare mai puţin accesibilă decât cea prahoveană, situată în prima jumătate a clasamentului Ligii Naţionale. Druţu şi compania şi-au dorit să se remarce în faţa propriilor suporteri, au jucat cu ambiţie, iar acest lucru s-a văzut pe tabelă. Deşi a avut un start bun, reuşind să se distanţeze la trei goluri după doar câteva minute de joc, Oltchim nu a putut păstra ritmul. Gazdele n-au dezarmat şi au revenit rapid în joc. Au jucat de la egal la egal cu echipa campioană a României şi au intrat la pauză doar cu un dezavantaj de un gol (scor 16-17). În partea secundă a întâlnirii, gălăţencele au dat semne de slăbiciune. În debutul părţii secunde nu au avut reacţie în faţa vâlcencelor, care s-au distanţat la şase goluri (scor 20-26, în minutul 44). Imediat, gazdele au avut o tresărire de orgoliu şi au redus din handicap, ajungând la două goluri în spatele Oltchim-ului, însă nu au reuşit să gestioneze finalul partidei. Curea şi compania au apăsat piciorul pe acceleraţie şi şi-au asigurat un final de meci uşor. Au încheiat partida cu un avans pe şapte goluri (scor final: 28-35). Cea mai bună marcatoarea chimistă din acest meci a fost Valentina Ardean, autoare a nouă reuşite. În topul marcatoarelor ea a fost urmată de Iulia Curea (7), Adina Meiroşu (7), Oana Manea (3), Vetkova (2), Vizitiu (2), Nechita (1), Brădeanu (1), Farcău (1), Chirilă (1), Managarova (1). Din tabăra gălăţeană s-a remarcat Diana Druţu (autoare a 12 goluri pentru Oţelul), jucătoare convocată de Radu Voina la prima reprezentativă de handbal feminin a ţării noastre.