Liga 6

Măciuca, scorul etapei! ”Bănel”, patru goluri într-un meci

În week-end-ul trecut, cea mai categorică victorie din Seria Sud a Ligii a VI-a a obţinut-o ACS Măciuca. Pe stadionul Bogdan Medrea, formaţia din comuna administrată de Mugur Mărcoianu s-a impus fără drept de apel, cu 8-0, în faţa celor de la Luceafărul Pesceana, care s-au prezentat la joc în efectiv redus, cu doar o rezervă trecută pe raport. Gazdele au marcat de trei ori în primele 30 de minute. 3-0 a fost şi la pauză. În partea secundă a crescut apetitul ofensiv. Patru din cele 8 goluri au fost marcate de un atacant cu ştate vechi în competiţiile de pe plan judeţean, Neculai Grecea. ”Bănel” a intrat astfel în cursa pentru titlul de golgheter al seriei. Ionescu, Drăguşin şi dubla lui Luca Munteanu au mai făcut diferenţa. ACS Măciuca se luptă pentru menţinerea pe podium. Titlul e departe. Lidera, Recolta Laloşu, e la 10 puncte în faţă. Sâmbătă, 23 martie, măciucarii au o misiune mai dificilă, la Scundu, pe terenul formaţiei de pe locul 5.