Liga IVFotbal

Lotru Brezoi nu a avut ”gloanțe” pentru FCPO! Filipoiu și juniorul Tătaru au făcut diferența din prima repriză. Prvulovic a apărat un penalty

FC Păușești Otăsău a început returul cu un succes convingător. Formația pregătită de Robert Olaru a câștigat fără drept de apel, cu scorul de 4-0, confruntarea cu Lotru Brezoi. Formația de la poalele Țurțudanului a mai făcut viața grea unor echipe fruntașe și trupa de pe locul 3 din Elită a tratat meciul cu seriozitate, pentru a nu avea parte de surprize neplăcute. A marcat rapid, din primele minute, iar până la pauză a rezolvat soarta întâlnirii. Juniorul Denis Tătaru, transferat de la SCM și Marian Filipoiu au realizat ”dubla”. Maricanu` a înscris o dată din penalty. A fost 4-0 la pauză. În partea secundă nu s-a mai marcat. Oaspeții au avut șansa să reducă din diferență, dintr-o lovitură de pedeapsă, dar Prvulovic a fost inspirat și a evitat golul.

”Ne așteptam să avem un meci greu. Am intrat bine în meci, motivați, iar în minutul 3 am deschis scorul. Am marcat repede și am prins încredere. În minutul 8 am dublat diferența, iar până la pauză am închis meciul. În partea secundă nu am mai înscris, dar ne-am mai creat ocazii. Am ratat mult. În ultimele 30 de minute am jucat cu toți cei patru juniori în teren. Au avut și cei de la Brezoi o bară, un penalty apărat de Angelco Prvulovic, care a făcut un nou joc bun. A dat siguranță dintre buturi. Și oaspeții au echipă frumoasă, și-au văzut de joc, a fost un meci frumos. Noi am fost mai pragmatici, mai bine organizați și mai disponibili la efort. E un început bun. Nu suntem la 100% din capacitate, dar se vede atitudinea bună, unitate de grup, care ne dau speranțe că vom face un retur bun”, a concluzionat Robert Olaru, antrenorul de la FC Păușești Otăsău. În acest meci nu s-a bazat pe Urucu, în continuare accidentat și nu a riscat nici cu Pătrașcu, care se resimte și el după o problemă medicală.