Junioarele 2 de la Chimia au debutat cu o victorie în noul sezon competiţional

După o pauză de aproape un an, junioarele 2 de la CS Chimia au jucat din nou un meci oficial. S-a întâmplat miercuri, 27 ianuarie. Tinerele handbaliste pregătite de Nicoleta Lazăr şi Dana Joiţa au debutat în noul sezon cu o victorie. S-au impus cu scorul de 40-35 în faţa ”selecţionatei” formată din jucătoare de la Petroşani, Reşiţa şi Tg. Jiu, care au jucat pentru LPS Tg. Jiu.

”A fost primul joc după atâtea luni de pauză. Toate echipele s-au confruntat cu probleme. Lipsa competiţiilor şi a meciurilor şi-a spus cuvântul. Noi nu am putut juca în această perioadă nici meciuri amicale. Fetele au intrat mai greu în joc. Oboseau foarte repede, nu a fost aşa cum ne-am fi dorit, dar e bine că am revenit în repriza a doua, ne-am distanţat pe tabelă şi am încheiat partida cu o victorie. Obiectivul nostru este să ajungem la turneul final. Nu va fi uşor, mai ales acum. Noi avem un lot format în majoritate de jucătoare de 2005 şi 2006. Alte echipe au multe de 2004. Vedem ce o să fie. Ne bucurăm că am reuşim să găsim înţelegere, să fim sprijiniţi să participăm în competiţie. Sunt costuri mari. La fiecare astfel de turneu, pe lângă teste pentru COVID-19, trebuie să luăm şi cazare, masă, chiar dacă jucăm la Vâlcea. Acum suntem cazate, până duminică, la Hotel Maria. Le mulţumim tuturor celor care au făcut posibil acest lucru. Sper să confirmăm şi noi, să răplătim eforturile”, a spus Nicoleta Lazăr.

CS Chimia abordează acest prim turneu din campionatul de junioare 2 cu 18 jucătoare. Din lot fac parte: Rebeca Avram, Antonia Marga, Dariana Mutuligă, Alexandra Rachina, Alessia Cîrstea, Maria Predescu, Daniela Ştefan, Alexandra Micu, Andreea Păunescu, Andreea Enăchioiu-Vlad, Cristina Bogoslov, Gabriela Brumaru, Bianca Drăgoescu, Alexia Caralicea, Ioana Baranga, Karina Băjenaru, Maria Balint şi Maria Fliu.
Competiţia a debutat miercuri, 27 ianuarie şi se va încheia duminică, 31 ianuarie. Partidele din Seria H se desfăşoară în sala de sport a liceului Energetic. Joi, 28 ianuarie (după închiderea ediţiei), chimistele au avut meci cu LPS Slatina. Vineri vor da piept cu LPS Tg. Mureş, sâmbătă vor întâlni FEFS Craiova, iar în ultima zi, duminică, 31 ianuarie, se vor lupta pentru puncte cu CSŞ Caracal.