Joc reuşit pentru Viitorul! Pahama, la primul hat-trick pentru Dăeşti. Real Bradu, următoarea adversară

Miercuri, 22 februarie, pe stadionul de la Valea Albă, Viitorul Dăeşti a disputat o nouă partidă de verificare. Şi-a măsurat forţele cu lidera Ligii a IV-a vâlcene, Sparta Rm. Vâlcea. Elevii lui Cristi Munteanu şi Alin Bunescu şi-au surclasat adversara. Confruntarea s-a încheiat la scorul de 7-2 pentru echipa de Liga a III-a vâlceană. Atacantul francez Pahama a realizat primul hattrick în tricoul grupării dăeştene. Mihai Costea a deschis scorul în minutul 17. Avantajul gazdelor a fost dublat de Ionuţ Cioinac. Acelaşi jucător a realizat doppietta în minutul 34. Şi Costea Jr. a marcat tot de două ori. Scorul pauzei, 4-1, a fost stabilit în minutul 45, din 11 metri, după o imprudenţă a lui Pîrvulescu, de Vali Mihalcea. În debutul părţii secunde, Pahama a marcat pentru 5-1, Bobi Mihăilă a redus din handicap (4-2), însă vârful cu origini franceze a mai lovit de alte două ori. Sâmbătă, 25 februarie, ”vulturii” vor disputa un nou amical pe teren propriu, dar la Fedeleşoiu (dacă vremea va permite). Adversară le va fi Real Bradu, echipă de Liga a III-a. Până la meciul cu Tr. Măgurele, primul oficial din 2023, din campionatul Ligii a III-a, Viitorul Dăeşti mai are programate amicale cu Gilortul Tg. Cărbuneşti (miercuri, 1 martie, la Fedeleşoiu, de la ora 14.00), Universitatea Craiova 2 (vineri, 3 martie, la Dăeşti), Viitorul Pandurii Tg. Jiu (marţi, 7 martie, de la ora 14.00, în Zăvoi).