Ionuţ Stoica a retrogradat cu FC Hermannstadt în Liga a II-a

• cel care a promovat de două ori Sibiul în Liga I, Alex Pelici, a ”dus-o” pe Hermannstadt în eşalonul secund

Miercuri, 2 iunie, la Mediaş, s-a disputat returul barajului pentru promovare/menţinere în Liga I, între FC Hermannstadt şi CS Mioveni. În primul meci, cele două formaţii au terminat la egalitate, scor 0-0. În al doilea, formaţia argeşeană a reuşit surpriza. Trupa lui Alex Pelici, antrenor care a trecut şi prin Zăvoi şi care a promovat de două ori Sibiul în Liga I, s-a impus cu scorul de 2-1 şi a acces pe prima scenă fotbalistică a ţării. Mioveni e prima echipă de Liga a II-a care reuşeşte să câştige un baraj de promovare având ca adversară o formaţie din primul eşalon. Misiunea argeşenilor a fost uşurată în debutul partidei, de Răzvan Dâlbea, care a primit două cartonaşe galbene în decurs de patru minute şi şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică. Cu toate acestea, Hermannstadt a deschis scorul la jumătatea primei reprize. Cu 20 de minute înainte de final Mioveni a restabilit echilibrul pe tabelă. În plus, gazdele au mai pierdut un jucător, portarul Pereira fiind eliminat pentru oprirea unei situaţii clare de înscriere a unui gol, jucând mingea cu mâna în afara suărafeţei de pedeapsă. Deşi 1-1 era suficient, Mioveni a terminat meciul învingătoare. Panait a înscris golul victoriei în minutul 93. Aşadar, Hermannstadt, la care vâlceanul Ionuţ Stoica a fost doar rezervă în acest meci, va juca în sezonul viitor în Liga a II-a.