Liga Nationala

SCM Rm. Vâlcea a încheiat sezonul cu o victorie. ”Municipalele”, pe podium în Liga Florilor

Joi, 3 iunie, în ultimul meci al rundei și al campionatului Ligii Florilor, în Sala Polivalentă din Capitală, SCM Rm. Vâlcea a întâlnit-o pe Rapid București, una dintre echipele care anul viitor se va bate pentru podium în Liga Florilor. Florentin Pera și-a dorit să-și ia ”Rămas Bun” de la Vâlcea cu o victorie. ”Municipalele” au reușit să se impună în acest joc, deși au pierdut primul mitan. Gruparea alb-vișinie a făcut o primă repriză foarte bună, poate cea mai bună din acest sezon. Apărarea SCM-ului nu s-a ridicat la cel mai înalt nivel. Rapid a avut și patru goluri avans, dar pe final de repriză trupa de la poalele Capelei s-a organizat mai bine în defensivă, nu a mai lăsat culoare adversarei, iar acest lucru s-a cunoscut și pe tabelă. La pauză, gruparea din Capitală mai avea doar un gol în plus față de Vâlcea: 14-15.

În partea secundă, SCM a preluat frâiele jocului. S-a dus chiar la cinci goluri în față (27-22 în minutul 50) și și-a asigurat un final liniștit. Partida s-a încheiat la scorul de 33-26 pentru SCM. A fost cel de-al 23-lea succes din acest sezon pentru echipa vâlceană, care termină campionatul pe locul 3. Kiki Liscevic a fost cea mai bună jucătoare a acestui ultim joc. A marcat din toate pozițiile. 12 goluri au fost contabilizate în dreptul artistei din Serbia. Din fericire, ea rămâne la poalele Capelei. Un joc bun au făcut și pivoții. Maren Aardahl a punctat de șapte ori, iar Asma Elghaoui, de cinci ori. Au mai înscris pentru SCM: Gonzalez (4), Fernandez (2), Lopez (1), Nikolic (2). Pentru Fernandez, Lopez, Aardahl și Batinovic au fost ultimele minute jucate în tricoul Vâlcii. La capătul drumului la Vâlcea s-a aflat și antrenorul Florentin Pera, care, din această vară, va apăra interesele clubului CSKA Moscova, formație alături de care se va lupta pentru câștigarea Ligii Campionilor. Felicitări, tuturor! Succes în proiectele viitoare!