Liga NationalaHandbal

Înfrângere dură pentru Vâlcea în fața campioanei

Marți, 7 noiembrie, a fost iar zi de sărbătoare pentru handbal. SCM Rm. Vâlcea, echipa cu cei mai frumoși suporteri din Liga Florilor, a primit vizita campioanei României, CSM București. Se cunoștea raportul de forțe, că trupa din Capitală e un colos în acest moment în comparație cu formația de la poalele Capelei, însă susținătorii gazdelor sperau ca determinarea vâlcencelor să conteze mai mult decât valoarea bucureștencelor. Elevele lui Bent Dahl s-au ținut de adversare timp de vreo 20 de minute. Au apărut, însă, niște decizii ale arbitrilor care au stârnit furia suporterilor vâlceni, scandalizați parcă mai mult ca oricând. CSM chiar nu avea nevoie de vreun favor într-un astfel de joc. Roș-albastrele nu au condus în niciun moment, dar s-au luptat în primul mitan. Un gol înscris de ”municipale” pe o minge lungă, din propriul semicerc, anulat, altă reușită a Ralucăi Băcăoanu, anulată neașteptat și transformată în 7 metri, apoi după ce Roch a fost lovită cu mingea în față, adversara a primit doar 2 minute, dar a fost sancționată cu eliminare și De Jong și s-a acordat 7 metri pentru București au fost câteva din situațiile reclamate de public celor care au condus jocul. Repriza s-a încheiat la scorul de 15-20. Pintea a pus capăt primei părți, însă cu două faze înainte, Vâlcea a fost aplaudată pentru o acțiune frumoasă, o aeriană declanșată de Gogîrlă și finalizată de Zschocke.

”Tigroaicele” au simțit ”miros de sânge” și nu au avut milă de favorita publicului în partea secundă. S-au desprins pe tabelă și Vâlcea s-a resemnat. Handbalistele vâlcene nu au fost, însă, abandonate de suporteri, care le-au susținut până la final, în ciuda diferenței care a tot crescut. Galeria a avut și ea ”meciurile” sale, cu anumiți oficiali de la CSM. Bineînțeles, nu a scăpat nici Cristina Vărzaru, prezentă în tribună alături de Vlad Enăchescu. ”Vă spunem noi ce nu veți avea vreodată: o sală fierbinte și o galerie adevărată”, a fost unul dintre mesajele afișate de Brigada Noastră și Brigada Zăvoi.

În ultimele minute ambele echipe au dat credit și tinerelor, jucătoarelor care au evoluat mai puțin. Bent Dahl le-a oferit minute Teodorei Neagu, între buturi, dar și celorlalte junioare, Mușat, Grigore, Bălan. Au și marcat. Grigore, din 7 metri, Mușat și Bălan, din acțiune. Din tabăra cealaltă, sora Crinei Pintea, Andreea Ailincăi, crescută la Energetic, la Centrul de Excelență și Chimia, a fost implicată într-o fază controversată. A fost eliminată după un duel cu o vâlceancă, pe semicerc. S-a închinat la decizia arbitrului și a primit dublă eliminare. A revenit pe teren după două minute și jocul a fost oprit. Au fost momente de haos, în care nici oficialii nu au părut că se înțeleg. București a jucat în patru jucătoare de câmp, până la urmă.

Campioana en-titre a profitat la maximum de situația Vâlcii și a înregistrat cea mai categorică victorie în fața acesteia și un nou record de goluri marcate în acest sezon. 29-42 a indicat tabela, la final. Înfrângere usturătoare, greu de digerat, dar care nu schimbă prea mult calculele Vâlcii. Cu două victorii în ultimele două runde ale anului, la Mioveni și cu Brăila, acasă, SCM va termina 2023 pe podium.

De la gazde cea mai bună marcatoare a fost Alicia Gogîrlă, care a încercat să dea o lecție fostei echipe, CSM. Alis a marcat 8 goluri, iar Hagman, 7, însă cu doar 2-3 jucătoare nu se poate câștiga un meci sau pierde mai onorabil. Au mai înscris, pentru Vâlcea: Wolik (3), Necula (2), De Jong (2), Ljepoja (2), Mușat (1), Grigore (1), Florica (1), Zschocke (1), Bălan (1).

Pentru CSM București au punctat: Pintea (9 goluri), Neagu (7), Stoica (4), Dindiligan (4), Ostergaard (4), Kobylinska (4), Nikolic (3), Gutierrez (2), Flippes (2), Rotaru (1), Arntzen (1), Ailincăi (1).