În inferioritate numerică, din minutul 8, Inter Lăpuşata a mai câştigat un meci în Liga a V-a şi se uită spre podium

Lipsa jucătorilor emblematici, a fraţilor Ancuţa, portarul şi golgheterul, ambii accidentaţi, se resimte tot mai acut la AS Buneşti, care a pierdut al doilea meci la rând în Liga a V-a. De această dată, la Lăpuşata. Inter e pe val. Are două victorii şi un egal în trei runde. Ultima a fost obţinută oarecum nesperat. Meciul a început bine pentru formaţia coordonată de Laurenţiu Burlan şi Viorel Zamfirache. Chitian a deschis scorul în minutul 7, după un contraatac, o minge recuperată la jumătatea terenului. A fost o cursă solitară, finalizată cu un şut plasat, în diagonală, pe lângă portar. Un minut, mai târziu, însă, a picat cerul pe oficialii Interului. Căpitanul Viorel Tănăsescu a fost eliminat pentru fault în postură de ultim apărător. S-a instalat îngrijorarea la Lăpuşata. Erau motive. AS Buneşti a forţat, încercând să profite de omul în plus. În minutul 15, Emanuel Burlan a egalat. Buneştenii şi-au mai creat şi alte ocazii de a înscrie (Munteanu a ratat din postură de 1-1 cu portarul) şi părea că deţin controlul. Finalul reprizei a fost, însă, uluitor pentru gazde. În cinci minute, au marcat trei goluri. Oaspeţii au fost făcuţi KO. Gabăr, cu un euro-gol, a adus iar Lăpuşata în avantaj. Chitian, în minutul 45, a realizat dubla şi a dus scorul la 3-1, iar Bongheanov a stabilit scorul primei reprize în prelungirile acesteia: 4-1. Echipa coordonată de Luci Dinu şi Adi Ancuţa nu a mai avut puterea să revină. În debutul părţii secunde, Bongheanov a dus scorul la 5-1, iar în minutul 66, noul intrat, Călin Nistor, şi-a trecut numele pe lista marcatorilor. 6-1 a fost la final. Pentru Inter a evoluat şi Ion Rădoi, transferat de la Şirineasa. Alături de gazde a fost şi sponsorul Remus Presură, care sprijină echipa necondiţionat, dar şi primarul Nicolae Joiţa.