În fotbal, nu câştigă întotdeauna echipa mai bună!

horezu_sirineasaFLACĂRA HOREZU – CS ŞIRINEASA 2-1

Marţi, 26 mai, cele mai bune echipe ale momentului din Liga a IV-a, Flacăra Horezu şi CS Şirineasa, s-au înfruntat în finala fazei judeţene a Cupei României. Meciul s-a jucat pe cochetul stadion din Valea Mare, în faţa a circa 300 de spectatori, printre care s-au aflat şi zeci de suporteri ai celor două combatante. Cum era de aşteptat, duelul a fost unul aprig disputat şi presărat cu multe faze de poartă. De asemenea, nu au lipsit nervii şi acuzele la adresa arbitrului de centru, Cătălin Buşi. Până la urmă, partida s-a încheiat cu victoria la limită a deţinătoarei trofeului, Flacăra Horezu, elevii lui Vasile Ilinca impunându-se cu scorul de 2-1.

Răzvan Milosteanu a deschis scorul în minutul 8

Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru fotbaliştii din Treapt, care au deschis scorul repede, în minutul 8, în urma unui contraatac rapid. Marinaş i-a centrat perfect lui Răzvan Milosteanu, aflat singur în careul de 6 metri, care a reluat cu capul, fără speranţe pentru portarul Ion Armeanu: 1-0. Golul a fost contestat însă de oficialii din Şirineasa, iar asta pentru că faza a pornit de la un presupus fault comis asupra unuia dintre fotbaliştii lui Lucian Giurcă, în jumătatea de teren a Flacărei Horezu. Arbitrul Cătălin Buşi a lăsat însă jocul să continue, iar horezenii au profitat de acest lucru. În minutul 12, Gabriel Stănică a scăpat singur pe partea dreaptă, a pătruns în suprafaţa de pedeapsă, dar şutul său avea să fie deviat mai întâi de un fundaş advers, iar apoi şi de portarul Ion Armeanu, în corner.
CS Şirineasa nu a acuzat şocul primirii golului, ci dimpotrivă, a pus stăpânire pe joc, iar în continuare şi-a creat câteva bune oportunităţi de a restabili egalitatea. În minutul 20, Eduard Puşcatu a întors un fundaş horezean pe linia de 16 metri, dar a ţintit bara laterală, lângă vinclu. Cea mai mare ocazie a elevilor lui Lucian Giurcă s-a consemnat spre finalul reprizei, când Leo Săraru a şutat din 10 metri, la firul ierbii, dar portarul Daniel Popescu a prins mingea cu mult noroc, între picioare.

Ştefan Paşoi a restabilit egalitatea în minutul 63

După pauză, dominarea jucătorilor de la CS Şirineasa s-a accentuat, iar în minutul 53 tot Leo Săraru a avut golul egalizator în bocanc, însă mingea expediată din mijlocul careului de 16 metri s-a scurs agale, pe lângă poarta horezeană. În replică, Radu Georgescu a avut şi el o bună şansă de a puncta şi a mări avantajul Flacărei, dar a şutat defectuos, pe lângă poarta lui Ion Armeanu, în minutul 61. În loc de 2-0, s-a făcut însă 1-1, peste doar două minute, când Ştefan Paşoi a pătruns spre poarta adversă flancat de un adversar şi a înscris cu un şut la colţul lung, pe lângă portarul Daniel Popescu. În acel moment, banca echipei CS Şirineasa a „explodat”, iar mulţi dintre spectatorii neutri prezenţi păreau convinşi că trupa echipa primarului Dan Săraru va avea şi puterea de a tranşa meciul în favoarea sa. N-a fost însă deloc aşa!

Horezenii au câştigat meciul dintr-un penalti

În minutul 82, după un fault comis de Ionuţ Vladu, CS Şirineasa a beneficiat de o lovitură liberă, de la circa 20 de metri, perpendicular pe poarta lui Daniel Popescu, dar Leo Săraru a şutat de puţin peste transversală. Când toată lumea aştepta prelungirile, în minutul 86, Gabriel Stănică a luat o acţiune pe cont propriu şi a fost faultat în interiorul suprafeţei de pedeapsă, de Laurenţiu Nicoalescu, iar Cătălin Buşi a dictat imediat penaltiul de rigoare. Lovitura de la 11 metri a fost executată cu mult sânge rece de Ionuţ Vladu, care a trimis iarăşi trofeul în Treapt: 2-1. În prelungirile partidei, fiecare dintre cele două echipe a mai avut totuşi câte o ocazie de gol. Mai întâi horezenii, prin Marinaş, care a şutat mult peste poartă, după o pasă altruistă a lui Ciprian Nistor, iar apoi jucătorii de la Şirineasa, dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, când mingea expediată de Laurenţiu Nicolaescu a trecut de puţin pe lângă bara laterală.

Au evoluat echipele:
Flacăra Horezu: Daniel Popescu – Cosmin Marinaş, Ionuţ Vladu, Marian Popescu, Andrei Onofrei, Octavian Marinescu, Gabriel Stănică (Ionuţ Tănase ’88), Ion Roncea (Alexandru Zamfirescu ’55), Raul Nistor, Radu Georgescu (Ciprian Nistor ’75), Răzvan Milosteanu (Bogdan Nica ’60).
CS Şirineasa: Ion Armeanu – Dumitru Stanciu, Laurenţiu Nicolaescu, Ilie Muşuroia, Andrei Fistogeanu, Alin Bucei, Bogdan Mocioacă, Leo Săraru, Ştefan Paşoi, Eduard Puşcatu (Marius Vlad ’87), Bogdan Dumitru (Bogdan Preda ’50).

Senatorul Dan Niţu a înmânat trofeul echipei câştigătoare

Finala Cupei României de la Valea Mare a fost urmărită inclusiv de câţiva primari din judeţ, printre care s-au numărat Ion Bîzîc (Băbeni), Constantin Şerban (Popeşti), Nicolae Moraru (Pietrari), Nicu Voicescu (Fârtăţeşti) etc. Oaspetele de seamă al evenimentului a fost senatorul Dan Niţu, finanţatorul echipei de Liga a II-a, CSM Rm. Vâlcea. La final, conducerea AJF l-a invitat pe acesta din urmă să înmâneze trofeul echipei câştigătoare a competiţiei, Flacăra Horezu.
După meci, oficialii de la CS Şirineasa au acuzat faptul că nu au fost invitaţi la cheful care a urmat, iar în semn de protest primarul Dan Săraru şi-a luat jucătorii şi a plecat. (N.C.)