Liga IIIFotbal

Imposibilul devine posibil, la Costești! Minerul a obținut 15 puncte în play-out!

Minerul Costești a terminat sezonul regulat pe ultimul loc, cu 11 puncte acumulate în Seria a VI-a a Ligii a III-a. Părea să fie prima echipă care își face bagajele pentru Liga a IV-a. A reușit, însă, rezultate remarcabile în play-out și imposibilul a devenit posibil. În opt etape a obținut patru victorii, trei remize și a înregistrat o singură înfrângere. Are 15 puncte și un total de 26.

Ultimul rezultat pozitiv l-a obținut vineri seară, pe teren propriu, contra unei echipe redutabile în deplasare, Petrolul Potcoava. Confruntarea de pe arena Brothers s-a terminat la scorul de 3-2 pentru echipa vâlceană, care a urcat pe locul 4 în play-out, la egalitate de puncte cu Cozia Călimănești, care sâmbătă are meci la Turnu Măgurele. Vedița a preluat ”lanterna”, după ce a pierdut cu 1-4 duelul cu Craiova 2.

Radu Filip a adus Minerul în avantaj în minutul 6. La 1-0, oaspeții au avut șansa egalării. Denis Vlădoi a provocat un penalty, însă tot el a reparat. A apărat și a menținut echipa gazdă în avantaj. Chiar înainte de pauză, în prelungirile primei reprize, Petrolul a reușit să egaleze prin Bîrlădeanu. La fel ca în prima parte a întâlnirii, în minutul 6 din repriza secundă Minerul a marcat iar. De această dată prin Răzvan Dinu. În minutul 70 s-a făcut 3-1. Enache a majorat diferența. Emoțiile s-au menținut în tabăra celor de la Costești. Potcoava a redus din handicap prin Vlad, cu 10 minute înainte de final și a prins iar aripi. Rezultatul a fost, însă, favorabil trupei de la poalele Capelei.

”Am încercat să atacăm, să dăm gol iar primii. Am reușit, dar din păcate am fost egalați chiar înainte de pauză. A fost un meci echilibrat, pe contre. Am marcat trei goluri, am obținut cele trei puncte și suntem mulțumiți. Îi felicit pe băieți pentru atitudine. Sper să ne menținem forma până la final. Orice pas greșit la noi poate fi decisiv. Ne apasă fiecare joc, e presiune, care e normală pentru că se apropie finalul și suntem acum într-o postură mai bună decât la început de play-out. Am acumulat mai multe puncte acum decât în tot sezonul regulat. Încercăm să mergem pe aceeași linie. Contează orice rezultat, și al nostru și al celorlalte. Din păcate e tot mai clar că una dintre cele două echipe vâlcene va termina pe loc retrogradabil. Mergem până la capăt, ne jucăm șansa și vedem ce va fi”, a declarat Marius Vlădoi, oficialul de la Costești, după succesul cu Potcoava.

Au evoluat pentru Minerul: D. Vlădoi – I. Marian, Nicolaescu, Zamfirescu, Pătulea, Niță, Enache, Gavrilaș, Cuibari, Dinu, Radu Filip. Au mai intrat: Hulpușiu, Manole, Vasilescu, Tisanu, Fierbințeanu.