Liga NationalaHandbal

Sezon ratat! SCM Rm. Vâlcea termină campionatul pe locul 6 și vede cupele europene la televizor

SCM Rm. Vâlcea a deschis etapa a 25-a a Ligii Florilor, penultima a sezonului. Vineri după-amiază a jucat în Bănie, contra celor de la SCM Universitatea Craiova. Trupa doljeană a plecat în tur cu un punct de la Vâlcea. A fost de atunci un avertisment pentru roș-albastre că vor avea meci greu în retur. Nu a fost loc de concesii. Gruparea pregătită de Bogdan Burcea a câștigat duelul cu Vâlcea și a spulberat orice speranță a echipei de la poalele Capelei de a mai termina campionatul pe locul 5, care asigura prezența în EHF European League.

30-28 a fost scorul la Craiova. SCM a ratat obiectivul, va termina campionatul pe locul 6, indiferent de ce se mai întâmplă în celelalte jocuri ale rundei și de rezultatele din ultima etapă și va vedea cupele europene, în sezonul viitor, doar la televizor. Dezamăgire maximă în rândul iubitorilor handbalului de la poalele Capelei, obișnuiți să vadă echipa luptându-se pentru titlul de campioană în România și chiar Final 4, în Europa.

La Craiova, elevele lui Bent Dahl și-au amăgit suporterii. După un început echilibrat, în care gazdele au făcut mereu primul pas, în minutul 14 SCM a trecut la timonă. Daria Bucur a marcat pentru 6-7. Klikovac a dublat avantajul, dar Craiova revenit și a preluat iar conducerea. Soția antrenorului, Cristina Burcea Zamfir, a readus trupa din Bănie pe plus. Echipa doljeană a încheiat primul mitan cu două goluri peste adversară: scor 14-12.

Din minutul 40 a început revirimentul Vâlcii. SCM a preluat controlul. În minutul 47, tabela indica un neverosimil 20-24. A fost doar un foc de paie. Craiova a tăiat elanul oaspetelor. În minutul 58 cele două se aflau la egalitate, scor 28-28. În ultimele două minute, gazdele au marcat de două ori. Elevele lui Bent Dahl nu au mai găsit drumul spre gol. S-a terminat 30-28, iar jucătoarele care rămân în lot la Vâlcea vor avea un viitor sezon în care se vor putea concentra doar pe campionat. 99% lotul e stabilit. Rămâne de văzut dacă vor exista repercusiuni după ratarea obiectivului, în capul cui se vor sparge oalele sparte.

Pentru SCM au marcat în Bănie: Glibko (13 goluri), Hansson (5), Bucur (4), Fujita (3), De Jong (1), Klikovac (1), Levchenko (1). Vâlcea a avut și trei aruncări de la 7 metri ratate de Fujita și Glibko.

Din tabăra Craiovei s-a remarcat Krpez, cu 12 goluri înscrise. Burcea-Zamfir (7 goluri) și Bak (6) au avut, de asemenea, un rol important la acest succes.