HCM Rm. Vâlcea s-a impus la limită în deplasarea de la Roman

Sâmbătă, 5 mai, HCM Rm. Vâlcea a disputat un nou meci din Liga Florilor. Gruparea antrenată de experimentatul Gheorghe Sbora (71 de ani) a evoluat în deplasare, în fieful formaţiei CSM Roman, care e condusă de un alt tehnician cu vechi ştate de serviciu în Liga Naţională de handbal feminin, Dumitru Muşi (care a trecut şi prin Sala Traian, în urmă cu un sezon). Iryna Glibko & Co au reuşit să câştige acest duel la limită, cu scorul de 23-22 (după 13-13, la pauză).

Iryna Glibko & Co. au avut un avantaj de cinci „lungimi”, în minutul 20

Vâlcencele au început meciul în trombă şi au condus la trei goluri diferenţă în primele 5 minute de joc (3-0, 4-1, 5-2), dar adversarele au reuşit să restabilească egalitatea, după o perioadă nefastă a HCM-ului (5-5, în minutul 12). Acela a fost momentul în care lidera formaţiei noastre, Iryna Glibko, a ieşit pentru prima oară la rampă. Ucraineanca a marcat de cinci ori consecutiv (!), astfel că echipa vâlceană s-a desprins la 10-5, în minutul 20. În acest interval de timp, HCM a fost nevoită să joace două minute în inferioritate numerică (după eliminarea Natalliei Vasileuskaya), iar de partea cealaltă CSM Roman a irosit şi o lovitură de la 7 metri, prin Jasna Toskovic. După ce a mai condus cu 11-6 şi 12-7, HCM a pierdut însă încet-încet avansul de cinci „lungimi” şi a fost ajunsă din urmă, pe final de repriză, astfel că la pauză s-a consemnat un scor egal (13-13).

Vâlcencele s-au desprins decisiv abia în ultimul sfert de oră al partidei

Repriza secundă a fost la fel de aprig disputată ca şi prima, dar HCM Rm. Vâlcea, a fost, în continuare, „vioara întâi”. Până în minutul 43, cele două echipe au mers cap la cap, iar echilibrul a fost evidenţiat şi pe tabela de marcaj (scorul fiind egal în două rânduri: 15-15, 16-16). Iryna Glibko şi colegele sale „au apăsat din nou pe accelaraţie” pe final de meci şi s-au desprins la trei goluri (19-16), aceeaşi diferenţa fiind consemnată de alte patru ori în continuare (20-17, 22-19, 23-20). În ultimul minut de joc, CSM Roman a marcat de două ori la rând, dar n-a mai reuşit şi egalarea mult visată, astfel că HCM şi-a apropiat victoria cu scorul de 23-22. (N.C.)