HCM Rm. Vâlcea s-a calificat în Final Four-ul Cupei României

* după ce a dispus în deplasare, de Corona Braşov, cu scorul de 31-27

Joi, 15 martie, HCM Rm. Vâlcea a reuşit să-şi îndeplinească unul dintre obiectivele cu care a plecat la drum în actualul sezon, prin calificarea în Final Four-ul Cupei României. Echipa antrenată de Gheorghe Sbora a dispus în deplasare, de Corona Braşov, cu scorul de 31-27 (după 17-12, la pauză).

Diferenţă maximă din prima repriză a fost de şase goluri: 17-11, în mintuul 28

Vâlcencele au început foarte bine meciul din oraşul de la poalele Tâmpei, iar, după ce au fost conduse cu 1-0 şi 2-1, au preluat frâiele jocului şi s-au desprins încet-încet pe tabela de marcaj. HCM s-a aflat pentru prima oară în avantaj în minutul 5, cu 3-2, iar în minutul 10 scorul a devenit 6-4. Din acel moment, pe teren nu a mai existat practic decât o echipă, cea vâlceană, care a controlat cu autoritate prima repriză. Astfel, HCM s-a detaşat chiar la şase goluri (17-11, în minutul 28) şi a încheiat primele 30 de minute de joc cu un avantaj concludent: 17-12.

Echipa braşoveană a condus cu 21-20 şi 22-21, la jumătatea reprizei secunde

Imediat după pauză, Iryna Glibko & Co. s-au mai desprins o dată la şase „lungimi”: 19-13, în minutul 34. Apoi, a urmat însă o perioadă de declin pentru HCM, care nu a mai marcat decât un gol în următoarele 11 minute de joc! Corona Braşov a profitat din plin de căderea vâlcencelor şi a întors miraculos rezultatul! Unul dintre motivele regresului a fost acela că lidera formaţiei vâlcene, ucraineanca Iryna Glibko, „a fost luată om la om” de Eliza Buceschi, în fazele de atac. Astfel, braşovencele au trecut surprinzător la conducere, 21-20 (în minutul 45) şi 22-21 (în minutul 47), graţie unor reuşite de excepţie semnate de tânăra Sorina Tîrcă (fiica fostei handbaliste de legendă, Mariana Tîrcă), şi se părea că pot emite pretenţii pentru calificarea în Final Four-ul Cupei României!
Echipa vâlceană şi-a regăsit însă imediat luciditatea şi a trecut din nou în avantaj (23-22, în minutul 47). Mai mult decât atât, după 23-23, în minutul 48, HCM a punctat de cinci ori consecutiv, în doar cinci minute de joc, astfel că scorul a devenit 28-23 pentru trupa antrenată de Gheorghe Sbora. Soarta meciului era aşadar pecetluită! Până la urmă, partida s-a încheiat cu 31-27 pentru HCM, care s-a calificat astfel, în premieră, la turneul final al Cupei României. (N.C.)