Handbaliştii de la HCM Torok, locul 3 la turneul semifinal de juniori 3 de la Mediaş

Între 25 şi 29 aprilie, la Mediaş, s-a desfăşurat turneul semifinal de handbal masculin dedicat juniorilor 3. La acesta a obţinut calificarea şi HCM Torok. Din păcate, formaţia pregătită de Ovidiu Samson nu a reuşit să meargă mai departe. S-a clasat pe locul 3 în grupa a doua, cu două victorii, o remiză şi două înfrângeri. A câştigat jocurile cu Sporting Ghimbav (scor 38-28) şi CS Brazi (33-30), a terminat la egalitate confruntarea cu LPS iaşi (27-27) şi a pierdut la doar un gol cu Potaissa Turda (25-24) şi SCM Timişoara (24-23), formaţii care au obţinut calificarea la turneul final. Handbaliştii vâlceni au ieşit onorabil din competiţie. Dacă nu ar fi fost dezavantajaţi în timpul sezonului regulat de cerinţele de talie, cu siguranţă ar fi avut un culoar mult mai bun la turneul semifinal, cu echipe mai accesibile şi astfel ar fi avut şansa de a merge şi la turneul final. Pentru o medalie la nivel naţional se vor lupta echipele: CSŞ Medgidia, Minaur Baia Mare, SCM Timişoara, Potaissa Turda, CSM Bucureşti, CSU Suceava, Ştiinţa Municipal Bacău şi CSM Ploieşti. (S.S.)