„Câinilor” de pe CSŞ le-au cam picat dinţii

Dinamo 2007 Rm. Vâlcea – Minerul Berbeşti 0-3

* „haita” lui Laurenţiu Mustăţea a pierdut cu 3-0 meciul susţinut contra „ortacilor” lui Vasile Ilinca, acelaşi rezultat fiind consemnat şi în manşa-tur

În acest sezon, Dinamo 2007 a fost redusă la tăcere de către Minerul Berbeşti, dacă luăm în calcul faptul că a fost învinsă, la general, cu scorul de 6-0. La prima vedere, „câinilor” de pe CSŞ pare să le fi cam căzut dinţii, dacă ţinem cont că, până în vara trecută, doar o singură dată au pierdut cu „minerii” din Berbeşti, şi atunci în finala fazei judeţene a Cupei României, însă niciodată în campionat. Week-end-ul trecut, pe stadionul CSŞ, „alb-roşii” au furat-o, din nou, cu acelaşi scor din tur, 3-0.
În minutul 8, „minerii” au solicitat un penalty, la intrarea goal-keeper-ului Armeanu asupra atacantului Robert Gherghe, însă arbitrul de centru Cătălin Buşi a lăsat faza să continue. La jumătatea primei reprize, jucătorul de profil ofensiv adus iarna aceasta de la Ghecon a înscris primul gol, printr-un voleu de la 14 metri. Zece minute mai târziu, micul portar Cornea le-a dat emoţii colegilor de la Minerul, după ce a respins cu greu, peste transversală, un balon trimis din lovitură liberă de către un jucător de la Dinamo. De altfel, în ultimele cinci minute de joc din primul mitan, „alb-roşii” au forţat egalarea, fiind conştienţi că nu pot rezista fizic la fel de mult precum „ortacii” din Berbeşti, însă nu au concretizat pe tabelă, chiar dacă au pus presing pe defensiva adversă. Însă, fundaşii Buliman, Grigoroiu şi Dumitricu au respins cu succes toate contraatacurile adverse, primul dintre cei trei apărători fiind, sâmbătă, 12 martie, şi cel mai bun jucător al Minerului. În partea secundă a întâlnirii de pe CSŞ, Mihai Buga a trimis un balon puţin peste transversală din 18 metri, pentru ca, în minutul 55, Dinamo să „o dea în bară”, de pe linia de 16 metri. Finalul de meci i-a prins mult mai proaspeţi pe „mineri”, care aveau să mai înscrie de două ori, prin Milosteanu şi Văduva.

Vasile Ilinca: „Nu m-a interesat jocul în sine, ci victoria”

Chiar dacă s-a impus la scor de neprezentare în prima întâlnire oficială pe anul 2011, ocupanta ultimei trepte pe podiumul Ligii a IV-a nu a arătat un joc prea strălucit. Tehnicianul Vasile Ilinca susţine că primordiale au fost cele trei puncte şi nu neapărat show-ul fotbalistic în sine: „Pentru mine contează să câştig un meci, nu să fac spectacol. Punctele pe care le pot aduce în clasament sunt mai importante, de aceea, nu m-a interesat jocul în sine, ci victoria. În plus, nu l-am avut la mijloc pe Gârlă, un jucător care poate face diferenţa. De asemenea, mi-au mai lipsit Radu şi Nicolae”.

Mădălin Târş: „Acest rezultat e o ruşine pentru noi”

După încheierea meciului, dinamovistul Mădălin Târş nu a intrat direct la cabine, acesta rămânând o bună perioadă de timp în apropierea terenului de joc. „E ruşinos că am pierdut cu 3-0 tocmai la noi acasă. Nu credeam că se poate întâmpla aşa ceva”, a precizat supărat Târş.

Lauurenţiu Mustăţea: „Altfel va arăta Dinamo, dacă va întâlni Minerul în Cupa României”

„Dacă vor juca în ritmul ăsta, sunt şanse să ne bată şi Galicea în sferturile Cupei României. Sper că jucătorii se vor trezi la timp. Am încredere că altfel va arăta jocul nostru dacă vom întâlni Minerul în Cupa României. Iarna aceasta, «minerii» au jucat multe partide amicale, cu echipe puternice, spre deosebire de noi, iar asta a reprezentant un atu pentru ei în această confruntare. Ce ştiu jucătorii mei după această înfrângere? Ei s-au dus cu soţiile sau prietenele la grătare, în timp ce eu stau şi mă consum pentru acest rezultat. Eu dau bani din buzunar să văd nişte catastrofe jucând. Jucătorii mea nu au arătat o atitudine de învingători. Chiar dacă s-a impus la acest scor, Berbeştiul nu m-a impresionat cu nimic”, a menţionat Mustăţea.