”Gașca nebună” de la Dăești a mai depășit un obstacol în drumul spre Liga a II-a. Viitorul a câștigat și derby-ul județean, cu Horezu

Sâmbătă, 2 octombrie, pe terenul de la Fedeleșoiu a avut loc un nou derby județean, deja de tradiție la Liga a III-a, între Viitorul Dăești și Flacăra Horezu. Favorita și-a respectat blazonul. Formația pregătită de Adi Popa, Marian Deaconescu și Cristi Munteanu a câștigat partida cu scorul de 3-1.

Tabela s-a schimbat pentru prima dată după 36 de minute de joc. Până atunci, Costea ratase cel puțin trei ocazii clare de a-și aduce echipa în avantaj. ”Olarii” au amenințat poarta gazdelor prin două acțiuni individuale. Ionuț Marian și Raul Nistor l-au încercat pe Cătălin Păușescu. Așadar, cu mai puțin de 10 minute înainte de pauză, lidera seriei a VI-a a trecut în avantaj. Costea s-a demarcat bine în partea dreaptă, la limita off-side-ului, dar l-a luat din nou la țintă pe portarul Flacărei. Sporea a respins direct la Vasile, care a trimis mingea în poarta goală: 1-0. S-a intrat la cabine cu această diferență, minimă. Partea secundă a început la fel ca prima. Costea a reluat seria ratărilor din situații bune. Apoi Pîrvu a avut și el șansa dublării avantajului. În minutul 60 s-a făcut, până la urmă, 2-0. Arbitrul a indicat punctul cu var după un șut al lui Pîrvu, blocat de Ovye. ”Centralul” a dat penalty pentru jucarea mingii cu mâna, spre nemulțumirea oaspeților, care au contestat decizia. Tot Pîrvu a transformat lovitura de penalitate. Aici s-au cam încheiat socotelile între cele două formații. În minutul 63, după un contraatac, Vasile putea duce scorul la 3-0, dar s-a opus Sporea. Nu s-a mai întâmplat acest lucru și în minutul 64, când Samson a profitat de o neînțelegere între apărătorii adverși (Ovye a dat pe lângă minge) și și-a trecut numele pe lista marcatorilor, după o fază frumoasă, un schimb de pase cu Vasile.

În minutul 75, Flacăra a redus din handicap după o fază fixă. Comănescu a executat o lovitură liberă obținută în apropiere de mijlocul terenului, balonul a ajuns la Burcea, care a împins balonul cu capul în plasă: 3-1. Astfel s-a scris soarta derby-ului județean din Liga a III-a, unul frumos, disputat în prezența unui public numeros, fără durități, dar cu ambiții de ambele părți, alimentate și de faptul că jucători din ambele tabere s-au aflat în trecut în posturi diferite, apărând culorile echipei pe care acum au avut-o ca adversară. A învins Dăești de această dată și a confirmat începutul bun de sezon, menținându-se în fruntea ierarhiei și după etapa a VI-a, runde în care a primit doar două goluri și a pierdut două puncte.

În etapa viitoare, pentru Dăești urmează un nou test dificil, în deplasare, cu Slatina, echipă venită din eșalonul secund. Flacăra va juca, pe teren propriu, cu Vedița Colonești.

Viitorul Dăești: Păușescu – Samson, Mocioacă, Munteanu, Ceapă, Vasile, Pîrvu, Iordache, preda, Precup, Costea. Au mai jucat: Fierbințeanu, Grosu, Popescu, Neacșu, Roșianu.

Flacăra Horezu: Sporea – Vișan, Ovye, Burcea, Comănescu, Dobre, Diaconescu, Nistor, Georgescu, Dobrin, I. Marian. Au mai intrat: Bîrzan, Dinu, Kenneth, Horumbă, Tudor.