”Fyfy”, cel mai bun portar din Liga a V-a! Duminică a oferit noi demonstraţii ale calităţilor sale deosebite

AS Mihăeşti a mai scăpat cu bine de un adversar incomod. Duminică, 15 mai, formaţia din comuna primarului Constantin Bărzăgeanu s-a impus cu scorul de 2-0 în faţa formaţiei Oltul Drăgoeşti. Mihăeştenii nu au avut o misiune uşoară. Trupa primarului Melente şi-a vândut scump pielea. Gazdele au trăit din golurile marcate în prima repriză. Bîrlogeanu a deschis scorul în minutul 2, din penalty, iar Mazilu a majorat diferenţa în minutul 9. 2-0 a fost la final, deşi ambele echipe şi-au mai creat ocazii clare de gol. Printre ele, şi alte două penalty-uri, ambele ratate. Din tabăra oaspeţilor s-a evidenţiat George Ciuculete, tânăr jucător curtat de echipe de Liga a IV-a. La gazde, portarul Adrian Bălan a fost cel mai bun. ”Fyfy” este probabil cel mai bun goalkeeper din Liga a V-a. Mihăeşti are cea mai bună apărare, cu doar 23 de goluri primite.

”2-0 a fost un scor periculos pentru noi. Am întâlnit o echipă bună. A fost un joc deschis oricărui rezultat, cu ocazii de ambele părţi, cu 11 metri ratat şi de o echipa şi de cealaltă. Cu toate acestea, trăgând linie, am fost echipa mai bună, iar acest lucru s-a datorat, în mare măsură, goal-keeper-ului nostru, «Fyfy», cel mai bun portar din Liga a V-a. A fost într-o zi mare. A apărat şi un penalty. Îi mulţumim pentru prestaţii şi îl felicităm cu ocazia aniversării, de săptămâna trecută. Un sincer şi călduros «La mulţi ani» din partea întregii echipe! Unitatea şi dragostea pentru fotbal îşi spun cuvântul la Mihăeşti. Mulţumim şi brigăzii de arbitri, care a fost impecabilă”, a declarat Cristi Rădulescu, managerul echipei din Mihăeşti, după victoria cu Drăgoeşti. Penaltiul oaspeţilor a fost ratat de Ciuculete, în minutul 59. Bălan a respins şi a acoperit greşeala lui Petre Băiaşu, care jucase mingea cu mâna în careu. Cu 10 minute înainte, ”Lupu” autorul primului gol, a ratat şi el din punctul cu var.
La meciul de la Mihăeşti a asistat atât primarul Constantin Bărzăgeanu, cât şi omologul său de la Drăgoeşti, Gheorghe Melente. De asemenea, în tribună a fost şi preşedintele Consiliului Judeţean, Costi Rădulescu.