Fosta „lanternă roşie” luminează tot mai puternic

Fosta „lanternă roşie” a Ligii a IV-a din urmă cu doi ani a făcut un nou meci mare la Frânceşti, acolo unde a întâlnit-o pe AS Şirineasa, cu prilejul rundei a XVI-a, penultima pe 2010. Trupa primarului Dan Săraru, candidat la funcţia de vicepreşedinte al AJF Vâlcea, a condus cu 2-0 în deplasare, încă din minutul 10. Apoi, tânărul mijlocaş Lucian Boncioiu de la Victoria a adus egalitatea pe tabela de marcaj şi, totodată, speranţa într-un rezultat mare împotriva celei mai longevive echipe de pe prima scenă fotbalistică a judeţului. În partea secundă a întâlnirii, nepotul antrenorului Nicu Strâmbeanu şi Adi Ilinca (de două ori) au înscris pentru 5-3, după o serie de greşeli comise pe linia de fund a formaţiei din Şirineasa. De altfel, Ilinca a intrat pe teren în minutul 60, a marcat „o dublă”, după care a părăsit covorul verde înainte de fluierului final al arbitrului, din cauza unei accidentări. „Închizătorii noştri au fost foarte slabi în acest meci, de aceea am şi primit atâtea goluri. Am pierdut puncte din trei meciuri în care speram să adunăm maximum”, ne-a declarat primarul Dan Săraru. (L.C.)