Liga IIFotbal

Florin Borţa a debutat cu dreptul în tricoul „lupilor galbeni”, în Liga a II-a

În această iarnă, fotbalistul vâlcean Florin Borţa a fost împrumutat de Universitatea Craiova la o echipă de tradiţie din eşalonul secund. Acesta a ajuns la Petrolul Ploieşti, formaţie aflată în „cărţi” pentru promovarea în Liga I. Duminică, 24 februarie, Borţa Jr. a îmbrăcat pentru prima dată tricoul „lupilor galbeni” într-un meci oficial. Tânărul fotbalist originar de la poalele Capelei a jucat pentru Petrolul în meciul disputat de ploieşteni pe terenul grupării Pandurii Tg. Jiu. Oaspeţii s-au impus în această partidă cu scorul de 2-0. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză, de Ghinga şi Puşcaş. În partea secundă, Petrolul a jucat în inferioritate numerică, după ce Marius Chindriş a fost eliminat în prelungirile primei reprize pentru fault grosolan. Pandurii putea relansa meciul în minutul 54, însă Andrei Blejdea a ratat din punctul cu var. Fundaşul Florin Borţa a fost integralist în acest meci. Pe teren, în afară de Borţa, s-a mai aflat un vâlcean. Este vorba despre arbitrul Cătălin Buşi, care a fost ajutat să conducă acest joc de asistenţii Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) şi Ciprian Iovu (Botoşani). Buşi i-a dat galben lui Borţa, pe final de partidă, după un fault, urmat de lovirea mingii după fluierul arbitrului, cu scopul de a întârzia reluarea jocului. În altă ordine de idei, după disputarea primei etape din 2019, Petrolul se menţine pe locul 3 în Liga a II-a. Ploieştenii sunt la egalitate de puncte cu cea de-a doua clasată, Academica Clinceni şi la un punct în spatele liderei, Sportul Snagov. (S.S.)