Flacăra, trei eşecuri la rând

Vineri, 8 noiembrie, formaţia din oraşul ceramicii a încercat să facă uitate ultimele două eşecuri din Liga a III-a. Adi Popa şi colegii săi îşi puseseră mari speranţe în meciul din deplasare, cu Progresul Pecica, însă nici de această dată rezultatul nu le-a fost favorabil. Gazdele au câştigat confruntarea cu scorul de 3-1. Horezenii au avut şansa de a deschide scorul la Pecica, însă Georgescu a ratat. Cu 10 minute înainte de finalul primei reprize gazdele au preluat conducerea după golul lui Sergiu Popa, dintr-un penalti contestat de Flacăra. Practic, a fost aproape acelaşi scenariu ca şi în partida precedentă, cu Fortuna Becicherecu Mic. În partea secundă, la doar 10 minute de la reluare, în căutarea egalării, gruparea din Horezu a fost surprinsă încă o dată. Bozian a dus scorul la 2-0 pentru Pecica. Nu s-a dovedit a fi periculos pentru gazde. Horezenii puteau relansa meciul, însă Stănică (proaspăt intrat pe teren) nu a putut valorifica situaţia bună în care s-a aflat cu un sfert de oră înainte de final. Până la urmă, Flacăra a redus din handicap. Senegalezul Mansour a marcat pentru 2-1 cu 9 minute înainte de final. Până la final s-a mai înscris o dată, dar nu au făcut-o oaspeţii, ci gazdele. În prelungiri, Copil l-a învins pe Popa cu un şut la vinclu. S-a terminat 3-1, iar Flacăra, din echipa despre care se spunea, după primele etape, că este capabilă să ducă o luptă cot la cot cu Universitatea lui Mititelu pentru locul I în serie, a ajuns acum pe locul 9. Nu e o situaţie din care nu se poate ieşi. Diferenţa faţă de locul 2, ocupat chiar de Pecica, este de doar cinci puncte. Sunt importante ultimele trei etape. Programul Flacărei nu este uşor. La finele acestei săptămâni va juca în Treapt cu Dumbrăviţa, apoi la Ghiroda şi Giarmata Vii, iar în ultima etapă din tur, la Horezu, cu Viitorul Dăeşti.
În partida de la Pecica, Flacăra a apelat la serviciile jucătorilor: R. Popa – Samson Nwabueze, Dinu, Munteanu, Bîrziche, Precup, Nuţă (Nistor 65), A. Popa, Preda, Georgescu (Stănică 70) şi Mansour.