Flacăra Horezu, la a doua remiză consecutivă pe teren propriu din retur

• de această dată, „olarii” au terminat la egalitate partida cu CSM Flacăra Moreni (1-1)

Flacăra Horezu a terminat la egalitate meciul pe care l-a disputat week-end-ul trecut, pe teren propriu, împotriva echipei CSM Flacăra Moreni, în cea de-a patra rundă din returul Ligii a III-a. Duelul de pe Stadionul „ Treapt” s-a încheiat cu scorul de 1-1 (după 0-0, la pauză), rezultat care a nemulţumit la final ambele tabere. Iar asta deoarece atât vâlcenii, cât şi dâmboviţenii, au ratat „ocazii mari cât roata carului”, prin care ar fi putut să obţină toate cele trei puncte puse în joc.

Ştefan Covalschi, la primul gol pentru horezeni. Fundaşul stânga a înscris direct din lovitură liberă

Echipa vâlceană a deschis scorul în minutul 53, prin fundaşul stânga Ştefănel Covalschi, care a transformat cu măiestrie o lovitură liberă. Ulterior, elevii fostului campion naţional Gabriel Paraschiv (în 2011, cu Oţelul Galaţi) au restabilit egalitatea în minutul 69, printr-un gol înscris de Marius Zidăroiu, după un penalti. Lovitura de la 11 metri a fost acordată de arbitrul Mădălin Dinu (din Bucov – Prahova) în urma unui fault comis în suprafaţa de pedeapsă chiar de Ştefănel Covalschi, care a fost astfel, cum se spune!, „înger şi demon” pentru formaţia horezeană.

Florin Matache a apărat penaltiul din minutul 69, dar apoi jucătorul morenar a fost pe fază şi a egalat

Altfel, demn de menţionat este faptul că, iniţial, penaltiul a fost apărat de experimentatul Florin Matache, care s-a arcuit şi a scos şutul expediat pe jos de Marius Zidăroiu, la colţul stâng al porţii. Mingea a sărit însă în faţă, de unde acelaşi fotbalist a trimis-o „cu sete”, în plasă, cu toată opoziţia bravului portar din Treapt, care a încercat să pareze apoi şi cel de-al doilea şut al morenarului.

Vâlcenii au irosit alte patru ocazii de gol, în timp ce adversarii au trimis mingea în transversală, în minutul 79

Atât la 0-0, cât şi după ce ce au deschis scorul şi au fost egalaţi, horezenii şi-au mai creat numeroase alte ocazii de a înscrie, dar le-au irosit pe toate. Astfel, în faţa golului s-au mai aflat Sebastian Bobină, Ionuţ Simeanu, Adrian Popa şi Ionuţ Gonzales Neamţu. De partea cealaltă, şi dâmboviţenii au beneficiat de o şansă mare de a tranşa meciul în favoarea lor, în minutul 79, când Andrei Iliescu (alias „Iască”) – un jucător cu mare experienţă, revenit chiar în această iarnă la Flacăra Moreni – a nimerit bara transversală a porţii vâlcene.
În această partidă, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Florin Matache – Samson Nwabueze, Vlăduţ Bălan (Ionuţ Simeanu ’46), Ciprian Dinu, Ştefănel Covalschi, Sebastian Bobină, Răzvan Olteanu, Adi Popa, Eduard Neacşu (Alex-Luchian Butoi ’85), Radu Georgescu, Ionuţ Gonzales Neamţu. (N.C.)