Flacăra Horezu a pierdut cu 3-2 meciul cu ACSO Filiaşi, după ce a condus cu 2-0

Flacăra Horezu s-a întors învinsă din deplasarea pe care a efectuat-o la finele săptămânii trecute, la Işalniţa. Din păcate, „olarii” au pierdut meciul cu ACSO Filiaşi cu scorul de 3-2, după ce au condus însă cu 2-0 până spre finalul primei reprize. Din cauza eşecului pe care l-a suferit vineri, 17 mai, formaţia din Treapt nu mai are nicio şansă de a prinde locul 2 în clasament, ocupat de FC „U” Craiova. Distanţa faţă de gruparea finanţată de Adrian Mititelu este acum de cinci puncte, când mai este o singură etapă de disputat din actualul sezon al Ligii a III-a.

Vâlcenii au punctat prin Alex Luchian Butoi (din penalti) şi Eduard Neacşu

Week-end-ul trecut, echipa horezeană a deschis scorul în minutul 14, după un penalti pe care l-a obţinut Alex Cioablă, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Alex Luchian Butoi: 0-1. Ulterior, în minutul 17, vâlcenii şi-au majorat diferenţa prin Eduard Neacşu, care a marcat un gol de kinogramă! Astfel, acesta a făcut presing la portarul gazdelor şi l-a blocat pe acesta când a vrut să degajeze, iar mingea l-a lovit pe fotbalistul de la Flacăra Horezu şi s-a dus în poartă: 0-2! Aşa cum a recunoscut şi antrenorul-jucător Adi Popa, la final, a fost o fază care se poate vedea extrem de rar pe terenurile de fotbal, foarte puţine goluri fiind înscrse în acest fel.

Golul decisiv al doljenilor, suspect de fault în atac asupra lui Răzvan Olteanu

Adversarii au redus din handicap chiar înainte de pauză, mai precis în minutul 44, prin Claudiu Ghighilicea: 1-2. ACSO Filiaşi a restabilit egalitatea în minutul 61, când arbitrul de centru al partidei le-a acordat gazdelor un penalti, pe care Alexandru Armăşelu l-a fructificat: 2-2. Din păcate, din minutul 75, echipa horezeană a fost nevoită să evolueze în inferioritate numerică pe teren, după ce Eduard Neacşu a încasat cel de-al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu. Pe final, în minutul 84, doljenii au marcat decisiv tot prin Claudiu Ghighilicea, care a comis însă un fault în atac, asupra lui Răzvan Olteanu, înainte de a înscrie: 3-2.
În acest duel, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Robert Popa – Samson Nwabueze, Vlăduţ Bălan, Răzvan Olteanu, Emilian Bârziche, Sebastian Bobină, Raul Nistor (Ionuţ Simeanu), Eduard Neacşu, Ionuţ Gonzales Neamţu, Alex Luchian Butoi (Vali Munteanu), Alex Cioablă (Ştefan Chelcea). (N.C.)