Liga IIIFotbal

Flacăra a câștigat o repriză la Alexandria. 2-0, scor periculos

Cu o situație grea din punct de vedere financiar, fără niciun punct în play-off, Flacăra Horezu a încercat să spargă gheață și să-și mai aline amărăciunea la Alexandria. După cum a decurs prima repriză, părea că elevii lui Adi Popa și Marian Deaconescu vor reuși să se bucure din nou de un rezultat pozitiv. A fost 0-2 după primele 45 de minute, pe terenul liderei. Andrei Stanciu a deschis scorul din penalty, în minutul 38, iar Moldovan a dublat diferența cu două minute înainte de pauză. În partea secundă, campioana din Seria a VI-a a avut o tresărire de orgoliu, s-a dezlănțuit. De la 0-2… s-a făcut 5-2. Jerdea a redus din diferență în minutul 52, apoi, în minutul 70, horezenii și-au băgat singuri mingea în poartă. La 2-2, Cioablă, fost jucător în Treapt, dar și la Dăești, a înclinat balanța în favoarea teleormănenilor. Practic, diferența a fost făcută în ultimele opt minute ale confruntării. Cioablă a marcat și golul 2. Pentru gazde a mai înscris Neagu.

Pentru Flacăra urmează o nouă deplasare, sâmbătă, la Roșiori. La acest meci trage cu ochiul și Viitorul Dăești, care, cu o victorie a horezenilor la Roșiori, își poate securiza locul 2, în cazul în care și ea obține un rezultat pozitiv vineri, la Alexandria.