Liga IIIFotbal

”Vulturii”, patru puncte peste Roșiori, cu trei etape înainte de final! În intermediară și-au îmbunătățit golaverajul

Viitorul Dăești e tot mai sigură de locul 2. Etapa intermediară de marți, 2 mai, a fost cu noroc pentru ”vulturi”, care au câștigat un nou duel cu Sporting Roșiori, pentru locul 2, care duce la barajul semifinal pentru promovarea în cel de-al doilea eșalon fotbalistic al țării. Vâlcenii nu s-au impus oricum, ci la scor, cu 5-0, în fața trupei teleormănene. A fost 3-0 de la pauză.

Deschiderea scorului s-a produs după doar un sfert de oră de joc. Golgheterul Dăeștiului din ultima vreme, Franck Tchassem, a adus echipa gazdă în avantaj. În minutul 20 își putea trece numele pe lista marcatorilor și Garcia. A avut de îndeplinit o simplă formalitate, cu poarta goală, însă a trimis balonul în bară. L-a ”acoperit”, la jumătatea reprizei, Mihai Costea, care, cu un șut de la 25 de metri, a dublat avantajul grupării pregătită de Cristi Munteanu și Alin Bunescu. În minutul 44, Nicula a stabilit scorul pauzei, 3-0, iar cele trei puncte erau deja în buzunarul trupei din Fedeleșoiu.

Partea secundă s-a transformat, astfel, în antrenament cu public pentru Dăești. Pe final de meci au mai venit alte două goluri. Tchassem a înscris și golul 2 (minutul 78), după o acțiune personală, iar Andu Popolan a dus scorul la 5-0, în minutul 84. Tânărul fotbalist al Viitorului a profitat de o minge respinsă de portar la o lovitură liberă executată de Iordache și și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Așadar, trei victorii, două înfrângeri, 14 goluri marcate și doar patru primite, în cinci etape, în play-off, de către Dăești, patru puncte peste Roșiori, bilanțul pozitiv care întețește planurile pentru baraj, unul în care Dăești ar urma să înfrunte CS Blejoi, campioana din Seria a V-a. Din play-off au mai rămas de disputat trei etape, în care echipa de pe locul secund din Seria a VI-a, Dăești, mai are de jucat cu Alexandria (vineri, 5 mai, în deplasare), Flacăra Horezu (acasă) și Roșiori, în deplasare.

În celălalt meci din serie, din intermediară, Flacăra Horezu a pierdut pe terenul liderei, CSM Alexandria, cu 5-2.

Au evoluat, pentru Dăești, în confruntarea cu Roșiori: Lungu – Pîrvulescu, Pîrvu, Garcia, Prunaru, Munteanu, Tchassem, Wilfred, Nicula, Cioinac, Costea. Au mai jucat: Iordache, Saleh, Popolan, Nwabueze și Mario Diaconescu.