Liga 6

FCPO, la un gol distanţă de locul 2

Derby-ul dintre FC Băbeni şi Cozia Călimăneşti s-a încheiat la scorul de 4-4. FC Păuşeşti Otăsău a profitat de acest rezultat şi a egalat-o la puncte pe ocupanta locului secund, Cozia. Marian Filipoiu şi colegii săi au câştigat confruntarea cu Viitorul Budeşti fără nicio emoţie, cu scorul de 10-2. A fost 5-0 la pauză. Tilioiu a deschis ”balul” în minutul 8, după ce a fost servit impecabil de ”Maricanu”. În prima parte a întâlnirii au mai punctat pentru gazde: Tilioiu, de alte două ori, Bardac şi Bîrlogeanu. La pauză şi câteva minute după reluare, din tabăra grupării coordonată de Iulian Toabeş şi Ion Oaie au ieşit de pe teren o parte din jucătorii importanţi, lăsându-le loc celor care au evoluat mai puţin. Chiar şi aşa, FCPO a mai înscris de alte cinci ori, prin Bardac, noii intraţi, Mărăcine şi Vişan, Boncioiu şi din nou, Lupu Bîrlogeanu. În minutul 83 era 10-0. Viitorul Budeşti, fără o parte din jucătorii de bază (fraţii Claudiu şi Vali Popa, Marius Ariciu şi alţii) a avut o tresărire de orgoliu pe final, când a marcat de două ori. Ambele reuşite i-au aparţinut lui Bogdan Ştefan ”Dubai”. S-a terminat 10-2. FCPO e pe locul 3 doar din cauza golaverajului. Diferenţa care o desparte de cea de-a doua clasată este de un singur gol. Pentru titlul de vicecampioană de iarnă se bat trei echipe. Ultimele două etape din 2019 vor decide ce echipă va încheia anul pe locul secund.