FC Păuşeşti Otăsău face cărţile! E la egalitate de puncte cu lidera

FC Păuşeşti Otăsău a scăpat de meciurile grele, iar sâmbătă a profitat de remiza dintre Sparta şi SCM Rm. Vâlcea. Pare să fie echipa care face cărţile în acest moment, în Liga a IV-a. Victoria cu CS Guşoeni a adus-o la egalitate de puncte cu lidera. Trupa primarului Cătălin Avan este pe locul 2 doar pentru că are un golaveraj mai slab decât Sparta. Confruntarea cu Guşoeni s-a încheiat la scorul de 4-1 pentru FCPO. Oaspeţii au pus probleme în startul întâlnirii. Au avut marile ocazii. Roşu l-a văzut ieşit pe Prvulovic şi a încercat să-l surprindă cu un şut de la 25 de metri, însă Angi s-a repliat şi a reţinut balonul. Apoi Bogdan Dumitru, cu un şut din unghi, a ţintit bara. Rucsăndoiu a mai avut o şansă de a aduce formaţia lui Alex Concioiu în avantaj. La jumătatea reprizei, gazdele s-au dezmorţit. Pe un contraatac, Tilioiu a ameninţat pentru prima dată poarta adversă, însă a intervenit Fidriloiu. Imediat, a fost corner. Urucu a executat bine. Mingea a fost deviată de Marian Filipoiu şi astfel s-a produs deschiderea scorului. În minutul 34, s-a restabilit echilibrul pe tabelă. Stocheci a executat un corner spre bara a doua, Bogdan Dumitru s-a înălţat şi a avut de îndeplinit o simplă formalitate: 1-1. În minutul 38, după o lovitură liberă de la 20 de metri, contestată de oaspeţi pe motiv că ar fi fost precedată de un fault în atac, Urucu a punctat pentru 2-1. A fost o minge deviată. Scorul pauzei a fost 3-1. Tilioiu, din a doua încercare, l-a învins pe Fidriloiu cu un şut din flancu drept. În partea secundă, în minutul 75, elevii lui Robert Olaru au mai punctat o dată. Juniorul Gunie a scăpat în dreapta, pe contraatac, a centrat în faţa porţii, iar golgheterul Tilioiu a stabilit scorul final: 4-1.