FC Băbeni, campioana Ligii a IV-a Nurvil!

Sâmbătă, 8 mai, stadionul din Fedeleșoiu a găzduit finala Ligii a IV-a. FC Băbeni și FC Păușești Otăsău s-au calificat în ultimul act în urma disputării a șase etape din acest minisezon. Formația coordonată de Emil Zaharioiu, de pe primul loc, iar FCPO, de pe locul secund. Cele două s-au întâlnit și la mijlocul acestei săptămâni, însă acel joc nu a avut miză. Ambele formații și-au odihnit jucătorii importanți. Acel meci s-a încheiat la scorul de 3-1 în favoarea băbenarilor.

De această dată, lucrurile au stat diferit. Atât Băbeni, cât și Otăsău au aliniat cel mai bun 11. Prima repriză a aparținut formației băbenare, care a avut o posesie mai bună, a stat în jumătatea adversă o bună parte din cele 45 de minute și și-a creat câteva ocazii de a înscrie. Prima, în debutul partidei. Pătrașcu a prins un șut bun, de la 20 de metri. A trimis mingea sub transversală, însă Prvulovic, probabil cel mai bun portar din acest minicampionat, a reușit să respingă în corner. În primele 10 minute, Băbeni a avut și vreo trei lovituri libere din apropierea suprafeței de pedeapsă, de care nu a profitat. FCPO a încercat să surprindă pe contraatac. La una dintre acțiuni, Filipoiu a scăpat singur cu portarul advers. Nu a finalizat. S-a prăbușit, solicitând penalty, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. În minutul 16, Prvulovic a fost din nou pus la încercare. Totîlcă a încercat să marcheze direct din corner, dar Angi a fost la datorie și a îndepărtat pericolul, cu prețul unei accidentări. Colegii săi din compartimentul ofensiv au mai avut două contraatacuri. Unul, prin Aldescu, care nu a mai avut suflu și a șutat slab, trimițând mingea în brațele portarului și altul tot prin Filipoiu, care a ajuns din nou într-o situație bună, în careu, fiind oprit din acțiune de un adversar. Arbitrul a procedat ca și prima dată, a lăsat jocul să continue. În prelungirile primei reprize, băbenarii au dat lovitura. După un corner executat de Totîlcă, mingea a ajuns la Milosteanu, care a prelungit-o cu capul, spre bara laterală. Din 2 metri, Florea, venit din spate, a avut de îndeplinit o simplă formalitate: 1-0.

Partea secundă a început tot cu băbenarii în atac. Au avut șansa să-și majoreze avantajul. Bogdan Șurlin a ratat trei ocazii monumentale. La prima acțiune, mingea a lovit transversala, după un șut-centrare din partea dreaptă, din apropiere de linia de margine. A urmat o perioadă mai bună pentru Păușești Otăsău. Boncioiu a trecut pe lângă egalare în minutul 63. Apoi Neagoe a trimis mingea în bară dintr-un șut de la 20 de metri. Până la urmă, FCPO a restabilit echilibrul pe tabelă. În minutul 69, ”Jucărie” (Marius Popa) l-a ”angajat” în acțiune pe Marian Filipoiu, decarul formației din Păușești Otăsău a pătruns din partea dreaptă în careu, a centrat în fața porții, iar Edi Pușcatu a readus speranța în tabăra formației sale: 1-1. În minutul 89, Milosteanu a marcat, dar din off-side și golul nu a fost validat. Nu s-a mai întâmplat același lucru în prelungiri, în minutul 92. Milosteanu a fost decisiv. A primit mingea în careu și a șutat la poartă. Balonul a fost deviat de Roman, iar Prvulovic nu a mai putut interveni. FC Băbeni a câștigat jocul cu scorul de 2-1 și și-a adjudecat titlul județean. Va reprezenta Vâlcea la barajul sau barajele pentru promovarea în Liga a III-a.

FC Băbeni: Niții – Despoiu, Dobre (81 Coconu), Pătrașcu, Vătășescu, Dumitrescu, Florea, Totîlcă (62 Simion), Cazan (30 Tănăsie), Șurlin, Milosteanu.

FC Păușești Otăsău: Prvulovic – Neață (30 M. Popa), Roman, Fistogeanu, Pușcatu, Vișan (46 Șerban / 80 Ghilă), Neagoe, Aldescu (65 Rădoi), Bîrlogeanu, Olaru (46 Boncioiu), Filipoiu.